Wakacje są okresem, kiedy pragniemy nasycać się odpoczynkiem na plaży i pięknym promieniowaniem słonecznym. Plażowanie może być błogie i dające satysfakcję, jednak nie możemy zapominać o podstawowych zasadach, które umożliwią nam bezpieczeństwo i urodziwą opaleniznę. W tym materiale zaprezentujemy parę głównych rad, które warto mieć na uwadze w ciągu opalania się na plaży.

Mądrze wyłoń chwilę na opalanie dla zdrowej skóry

By napawać się świadomym i przyjemnym opalaniem na plaży, kluczowe jest wyłonienie poprawniej pory dnia. Najlepszymi godzinami do plażowania są poranna godzina przed godziną 11 oraz poobiednia, po godzinie 16. W tym okresie promienie słoneczne są łagodniejsze dla cery, zaś zagrożenie oparzeń jest znacznie niższe.

Wczesne pory są wyjątkowo sprzyjające dla opalania, ponieważ moc promieniowania UV jest wtedy niższa. Słońce wychodzi dopiero zza horyzontu, zaś jego promienie są w wyższym stopniu poziome, a to mniejszym obciążeniem dla cery. Jest to odpowiedni moment, by zacząć opalanie i nabyć urodziwej opalenizny.

Po godzinie 16, kiedy słońce zaczyna już opadać, promienie słoneczne stają się bardziej kątowe, co znamionuje, iż przechodzą przez większą warstwę atmosfery. W konsekwencji stają się z większym natężeniem rozrzucone i mniej wrogie dla skóry. Popołudniowe plażowanie jest zatem bardziej pewne, a zarazem przynosi sposobność osiągnięcia wymarzonej opalenizny.

Aplikuj preparat z protektorem

Wykorzystywanie preparatu z protektorem to nader kluczowe dla bezpiecznego plażowania. Wyselekcjonuj krem z protektorem o dobrym faktorze ochrony (SPF) dopasowanym do Twojego rodzaju skóry. Należałoby nabyć artykuł wysokiej jakości, jaki zagwarantuje czynną ochronę przed wrogim promieniowaniem UV. Nałóż krem sowicie na całe ciało przed pójściem na plażę, pamiętając o szczególnie narażonych miejscach, takich jak nos, uszy, ramiona i nogi. Znaczące jest także systematyczne odnawianie nakładanego kremu, zwłaszcza po kąpieli czy upływie czasu.

Bezpieczny styl: noszenie nakrycia głowy to mus

Ochrona skóry głowy jest podobnie znacząca jak ochranianie reszty ciała. Dobierz lekką, przewiewną czapkę bądź kapelusz, który ochroni Twoją głowę przed bezpośrednim działaniempromieni słonecznych. Nie pamiętaj, że skóra na głowie jest wrażliwa na oparzenia słoneczne, zaś nadto długa wystawa bez ochrony może kierować do oparzeń i podrażnień skóry. W takim razie zawsze miej przy sobie słuszne nakrycie głowy i noś go niezależnie od pory roku.

Pij dużo wody

W czasie żarliwych dni na plaży pamiętaj o systematycznym napojeniu organizmu. Wysokie temperatury i wystawa na słońce są w stanie doprowadzić do szybkiej utraty wody z ciała. Wobec tego ważne jest, żeby popijać sporo wody jak również utrzymywać adekwatny poziom nawodnienia. Unikaj napojów wyskokowych i cukrzonych, albowiem mogą one kierować do odwodnienia. Woda jest perfekcyjnym wyborem, aby utrzymać organizm nawodniony dodatkowo prawidłowo nawilżoną cerę.

Po-opalaniowa pielęgnacja: troskliwość o cerę po wystawieniu na słońce

Po zakończeniu plażowania, istotne jest porządne troszczenie się o skórę. Po kąpieli lub natrysku, użyj nawilżającego balsamu czy też mleczka po opalaniu. Te kosmetyki wspomogą w regeneracji skóry, podtrzymać jej wyśmienite nawilżenie i ujarzmić prawdopodobne uszkodzenia. Szczególną uwagę zwróć na obszary, które były w największym stopniu narażone na promienie słoneczne, takie jak na przykład buzia, ramiona i nogi. Unikaj też szczeciniastych ręczników i intensywnego pocierania ciała, ażeby nie męczyć organizmu dodatkowo. Należałoby również pić mnóstwo wody po opalaniu, żeby pomóc systemowi w podtrzymaniu odpowiedniego nawodnienia cery.

Nie zapominaj, iż te instrukcje są źródłowymi regułami dla bezpiecznego i delikatnego plażowania. Zawsze zharmonizuj je do swoich indywidualnych preferencji oraz warunków charakterystycznych w danym miejscu. Twój dobrostan i wyborne samopoczucie są najważniejsze, wobec tego zadbaj o swoją skórę i raduj się opalaniem na plaży odpowiedzialnie.