Nasz kraj czyni kolejne kroki, by doścignąć zachód w temacie poziomu cyfryzacji i jakości usług telekomunikacyjnych. Początkiem roku 2016 Urząd Komunikacji Elektronicznej potwierdził na swym portalu wypuszczenie wyszukiwarki infrastruktury oraz usług szerokopasmowych.

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy o istnieniu tego organu w naszym kraju. UKE czyli Urząd Komunikacji Elektronicznej powstał w 2006 r. i zajmuje się przede wszystkim regulacją przepisów w dziedzinie rynku usług telekomunikacyjnych jak również pocztowych.

Powstanie wyszukiwarki to kolejny krok, który ma ułatwić dostęp klientów do informacji dotyczących potencjalnej dostępności usług. Naturalnie ma to też polepszyć konkurencyjność ofert usługodawców, bowiem klient będzie mógł sam wybrać usługodawcę nie ograniczając się jedynie do tego, który sam skontaktował się z klientem.

Dobre jest to, iż używając wyszukiwarki zdołamy sprawdzić możliwości nie tylko w miejscu zamieszkania, ale w całym kraju. Wszystkie dane pochodzą prosto od usługodawców, którzy sami dostarczają informacje do UKE. Ciekawa jest możliwość dokonania zgłoszenia zapotrzebowania. W przypadku braku pożądanej usługi pod wskazanym adresem, ewentualny konsument może dokonać zgłoszenia i dowiedzieć się czy oraz względnie kiedy będzie to możliwe.

Wprowadzenie wyszukiwarki przynosi ze sobą wiele korzyści. Skorzysta zwłaszcza klient, który będzie mógł bezpośrednio dowiedzieć się na co może liczyć oraz poznać cennik usług. Nieznacznie skorzystają także dostawcy usług, którzy będą mogli przekazać swoją ofertę wprost zainteresowanym. Argumenty za będą płynąć również dla państwa, które będzie miało dane odnośnie popytu na dane usługi.