2016 rok to kolejny ogromny krok do przodu dla Artificial Intelligence, innymi słowy sztucznej inteligencji, dlatego że przynależna do Google firma Deep Mind zaprojektowała machinę, jakiej po raz pierwszy w historii udało się zwyciężyć z człowiekiem w niezwykle skomplikowaną, starochińską grę planszową Go. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, albowiem IBM opracowało całkowicie nową technologię, dzięki której komputery mogą zrobić znacznie większy postęp oraz pracować znacznie szybciej niż do tej pory.

Inżynierowie IBM opracowali wyjątkowe chipy łączące mikroprocesor z nadzwyczaj szybką pamięcią resistive RAM (RRAM). Chipy te zostały nazwane rezystywnymi jednostkami obliczeniowymi, z angielskiego resistive processing units (RPU). Pozwalają one na tworzenie układów, jakie mogą w faktycznie natychmiastowy sposób pobrać informacje ze swoich zasobów danych i równie szybko je przetworzyć. W wyniku tego sieci neuronowe będą w stanie uczyć się aż 30 tysięcy razy szybciej niż dzieje się to aktualnie - aż trudno sobie wyobrazić takową szybkość i to, jak wiele innowacyjna technika może odmienić. Systemy, w których wykorzystane pozostaną rezystywne jednostki obliczeniowe będą w stanie nie tylko tłumaczyć wszystkie języki świata, lecz również rozpoznawać język naturalny. Co więcej, jeden maleńki chip wystarczy, aby sztuczna inteligencja ekspresowo nauczyła się nowiutkich sztuczek i to bez niezbędności skorzystania z silnego superkomputera.

Niestety póki co odkrycie to pozostaje jedynie na papierze, a inżynierowie opracowują metody konstruowania tego typu układów. Twierdzą oni, iż obecna technologia pozwala na wprowadzenie w życie takiego współczesnego rozwiązania, zatem pozostaje tylko oczekiwać.