Lista zawodów, w jakich ludzie zastępowani są przez machiny, stale wzrasta. W roku 2016 dodano kolejny z nich, a dokładnie zawód „pisarza”. Chociaż zdaje się to nieprawdopodobne, to jak się okazuje, iż dzięki inteligencji sztucznej da się wykreować prawdziwą oryginalną powieść.

Wiadomość dotyczącą tej kwestii dopiero co opublikowali badacze z Uniwersytetu Przyszłości w Hakodate, jacy cały czas udoskonalają przygotowany przez siebie projekt. Stwierdzili oni, iż zbudowana przez nich sztuczna inteligencja napisała niedługą powieść, która zakwalifikowana została do kolejnego etapu literackiego konkursu mającego miejsce w Japonii „Hoshi Shinichi Literary Award”. Należy jednak dodać, że komputer nie napisał kompletnej powieści od podstaw, ponieważ w jej powstaniu brał udział cały zespół naukowców. To właśnie oni zakreślili ogólny kształt powieści i zaproponowali konkretne frazy i słowa, a w następnej kolejności do pracy przystąpiła maszyna.

Jak brzmi tytuł napisanej powieści? Cóż, ma on sporo wspólnego z rzeczywistością, ponieważ w luźnym tłumaczeniu znaczy „Dzień, w którym komputer napisał powieść”. Chociaż jest to bardzo ważne w naukowym świecie zdarzenie, to należałoby nadmienić, że literacki konkurs imienia Hoshi Shinichi jest unikalny, ponieważ do rywalizacji dopuszcza prace przygotowane przy udziale sztucznej inteligencji. W tegorocznej edycji na 1450 dopuszczonych do rywalizacji prac, tworzonych z udziałem maszyn powstało aż 11. Taka sytuacja nie jest wyjątkowa, gdyż Hoshi Shinichi jest pisarzem zajmującym się tematyką science-fiction.