AlphaGo to AI - artificial intelligence przygotowana przez specjalistów z DeepMind i Google. Razem skonstruowali oni system, łączący konwencjonalne metody AI, które polegają na sprawdzaniu wszelkich realnych pozycji za pomocą utworzonego drzewka zapytań, z technologią mocnego maszynowego uczenia (deep learning).

AI AlphaGo z początkiem roku wygrała z 18-krotnym mistrzem świata w tradycyjnej grze Go. Osiągnięty rezultat jest godny podziwu - maszyna zwyciężyła 4:1, a przebycie Lee Sedol'a zostanie zapamiętane na zawsze. Tak widowiskowe zwycięstwo podniosło apetyty chińskich inżynierów. Uznali oni, że skoro człowiek nie jest już dla AlphaGo wyzwaniem, to może lepszym adwersarzem będzie jakaś inna machina. Specjaliści z Chin zaprojektowali wskutek tego ChinaComputer Go, czyli system AI, który ma być godnym przeciwnikiem dla AlphaGo. Naukowcy z Chin planują wyzwać na pojedynek sztuczną inteligencję sporządzoną przez DeepMind i Google. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy ani na jakich zasadach odbędzie się rywalizacja, jednak niewątpliwie machiny zagrają ze sobą w Go.

Powinno się przy tym wspomnieć, iż choć starcie AlphaGo z Lee Sedolem miał miejsce w Korei Południowej, to gra w Go powstała w starożytnych Chinach. Właśnie z tej przyczyny przyszły pojedynek między amerykańską i chińską sztuczną inteligencją może być niezwykle ciekawy. Kto wie, może okazać się, że w przyszłości opisywane pojedynki sztucznej inteligencji będą na porządku dziennym oraz pozwolą rozwiązać spór, który układ AI jest lepszy?