Europejska Unia zaczęła pracę nad autonomicznymi TIR-ami. Mają one pokonywać w konwojach cały kontynent i to bez udziału kierowcy.

Będą przewoziły cenne ładunki do określonego miejsca. Układ ten ma doprowadzić do podwyższenia bezpieczeństwa na drogach. Ponadto będzie on znacznie bardziej przyjazny dla środowiska, bowiem wspomniane TIR-y będą zużywać mniej paliwa, a tym samym wydzielać mniej spalin do atmosfery. Okazuje się tymczasem, że nie jest to jedyny futurystyczny projekt UE.

Zaledwie kilka dni temu odbyła się prasowa konferencja, podczas której Elon Musk, kierujący przedsiębiorstwem Tesla Motors zawiadomił, iż rozpoczęły się już intensywne prace z udziałem kilku europejskich państw nad następnym niezwykle ciekawym przedsięwzięciem. Prace te skupiają się na utworzeniu autonomicznych autobusów najnowszej generacji. Obejmują one również cały układ transportu, jaki ma rozwiązać wszystkie kłopoty transportowe w rozwijających się miastach. Finałem prac ma być pojazd, który częściowo przypomina autobus, a zastosowane w nim rozwiązania technologiczne mają nakłonić ludzi do podróżowania oraz spowodować, iż podróż będzie prawdziwą rozkoszą.

Musk zaznaczył jednakże, iż nie będzie to typowy autobus, ale „nowy rodzaj... samochodu, bądź też po prostu pojazdu, który naszym zdaniem sprawdzi się znakomicie w miastach. Nie będzie stawał na odgórnie określonych przystankach autobusowych, tylko zabierze pasażerów z wskazanego miejsca i dowiezie ich dokładnie tam, dokąd chcą dojechać..." .