Zadziwiające jest, że istnieje|ogrom przedmiotów, które niespodziewanie zniknęły z naszego świata. Bardzo możliwe, że nasi dziadkowie pamiętają najbardziej użytkowe produkty, ale młode generacje nie mają wiedzy o starych technologiach. Można odkryć nieco przeszłości idąc do antykwariatu, czy na pchli targ. Można również powrócić z sentymentem do przeszłych czasów, czytając ten artykuł.

Szybki przekaz

Jak w dzisiejszych czasach chcemy odbyć rozmowę telefoniczną, mamy bez wątpienia na myśli użycie smartfona. Telefon z okrągłą tarczą z cyframi zniknął całkowicie z naszego użytku. Pewnego dnia w Muzeum Piernika w Toruniu zobaczyłem sytuację, w której dzieciaki ze szkolnej wycieczki próbowały rozwiązać tajemnicę, jakie jest użycie tego osobliwego przedmiotu. Trudno było im sobie wyimaginować, że przede wszystkim powinno się kręcić palcem tarczą, a później zaczekać na głos odbiorcy. Aparat telefoniczny to było narzędzie do towarzyskiej komunikacji. Wydzwaniało się do kumpli, dalekich krewnych. Składało się życzenia urodzinowe, czy też składało gratulacje, wymieniało wiadomości, ploteczki. Telefon kiedyś był po prostu sprzętem do kontynuowania wzajemnych kontaktów. Smartfon w dzisiejszych czasach to wielozadaniowe centrum zarządzania. Organizuje nam funkcjonowanie, rejestruje się do urzędów, ułatwia rozwiązywanie spraw. Niemniej powinno się przyznać, że kontakty przez telefon obecnie stały się skrótowe i lakoniczne. W większości przypadków wyręcza je wiadomość tekstowa, zwana sms, emotikon, bądź mms.

Papierowa historia

Urządzenia elektroniczne zupełnie zdominowały nasz byt i to z nimi jest związany sukces zaplanowanych codziennych czynności. Do tych spraw, jakie zostały wyparte przez wszechstronne sprzęty stają się powoli notesy. Dzisiaj zapisywanie materiału realizuje się z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych. Umiejętność kaligrafii stała się niepopularna. Tym samym papier począł zdobywać szczególną jakość. Wszak książek się wysłuchuje w wersji audio. A zamiast standardowej funkcji popularyzuje się tendencja na wykorzystywanie książek w roli detalów dekoracyjnych w aranżacji. Książka musi posiadać swój format, kolorystykę zharmonizowaną do innych składników wystroju. Można obecnie nabyć fałszywe książki inaczej fake books, których zalety nie stanowi treść, bo jej nie ma, a wygląd oprawy. Naturalnie statystyka czytelnictwa spada, lecz czy należy się martwić, jeśli pomieszczenie zostało wspaniale urządzone?. Istnieje wszelako korzystna cecha wzmiankowanego stylu. Nadal jest masa amatorów kochających formy papierowe. Notatnik stał się modnym gadżetem, oryginalnym trikiem na układanie swojego życia. Powróciły kalendarze w formie bullet jurnal. Przydaje im się cechę zindywidualizowaną. Niemniej jednak amatorzy tradycyjnego czytania wybierają książki w eleganckich seriach wydawniczych, ażeby uwydatnić osobisty uczuciowy osąd treści literatury.

Opisane wyżej rzeczy, które są mniej używane nie nikną jednak nieodwołalnie z naszej pamięci. Bez wątpienia jest bez liku rzeczy tak wielce przestarzałych technologicznie, iż nie odnalazłyby użytku w istniejącym świecie. Wystarczy przypomnieć pralkę Franię, grzałkę do kubków, karty telefoniczne, czy dyskietki. Występują wszelako rzeczy nieustannie żywotne w naszych wspomnieniach, do jakich wracamy pamięcią. Narasta nowy styl retro. Dostrzega się urodę wiekowych pieców z kafli, zegarków mechanicznych, gramofonów. Pojawia się zaciekawienie prodiżem, syfonem, lub ozdobami z kryształu. Tęsknota za tym, co było wydaje się trwać przecież w pokoleniach i nadaje różnorodności w naszym życiu.