Uczeni wykazali, iż posiadanie młodszego rodzeństwa zmniejsza ryzyko zachorowań na astmę, alergię a także ochrania przed otyłością. W starszym bracie czy siostrze budzi się poczucie odpowiedzialności, podobnie jak atrybuty przywódcze.

Jak demonstrują ostatnie badania zrealizowane przez Julie Lumeng - Dr z University of Michigan w mniejszej ilości przypadków z problemem otyłości trudzą się osoby, mające młodsze rodzeństwo. O ile, iż różnica wieku pomiędzy rodzeństwem nie przewyższa czterech lat. Potencjalną przyczyną takiego stanu może być to, iż panie zachodząc w ciążę, a później karmiąc piersią zmieniają dietę na lepszą, co przekłada się na dietę całej rodziny. Może być też tak, że po prostu przy młodszym rodzeństwie starsze dzieci zmuszone są do wzmożonej aktywności . Na to, która z wymienionych rzeczy ma znaczenie badacze jeszcze nie odszukali odpowiedzi, aczkolwiek podkreślają oni też inne zalety powiązane z posiadaniem rodzeństwa.

Kolejną zaletą jest to, że pociechy mające siostrę czy też brata rzadziej cierpią na skutek astmy i alergii. Wyjaśnieniem tego jest tzw. hipoteza higieniczna zakładająca, iż trudniej jest przypilnować kilkorga dzieci niż jednego. Skutek tego jest taka, że nagminniej się brudzą, jedzą rzeczy z podłogi albo z kociej miski. Dzieci te mają częstszy kontakt z mikroorganizmami co oddziałuje korzystnie na ich system immunologiczny. Ciągłe trenowanie go sprawia, iż nie atakuje on swoich komórek wywołując alergię czy astmę. Zamiast tego eliminuje on groźne wirusy i bakterie.

Rodzi się wobec tego pytanie - czy rodzice pragnąc dbać o stan zdrowia pociechy winni postarać się o to by posiadało ono brata czy też siostrę? Na to zapytanie nie istnieje gotowa odpowiedź. Są niemniej jednak eksperymenty, z których wypływa, iż to jedynacy a także starsze dzieci częściej osiągają sukcesy. Dzieje się tak zapewne wskutek tego, iż pierwszym a także jedynym dzieciom rodzice od małego poświęcają całą uwagę i wolny czas. Najwidoczniej ma to olbrzymi wpływ na rozwój dzieci.