Park edukacyjny jest miejscem w którym dorośli i dzieci mogą doświadczalnie przekonać się o oddziaływaniu sił natury jak również poniektórych praw fizyki.

Od typowych muzeów naukowych, w któych ekspozycja jest przeważnie stała, parki edukacyjne wyróżnia fakt, że wymagają od zwiedzających interakcji. W związku z tym parki zaopatruje się w rozmaitego typu urządzenia jak również budowle, które każdy zwiedzający może dotknąć i sprawdzić ich funkcjonowanie.

Podstawowym zamiarem parków edukacyjnych ma być, poza zabawą, wzniecanie w dzieciach zainteresowania nauką, tłumaczenie jej elementarnych praw, jak również pokazywanie ciekawostek ze świata nauki. W Polsce powstaje coraz więcej tego rodzaju obiektów, które są bardzo chętnie odwiedzane tak przez pojedynczych turystów, jak i wycieczki szkolne.

Do największych a także najbardziej znaczących należą: Ogród Doświadczeń w Krakowie, Centrum Popularyzacji Kosmosu w Toruniu, Warszawskie Centrum Nauki Kopernik i Gdańskie Centrum Hewelianum. Wypad do edukacyjnego parku może być cudownym pomysłem na rodzinną rozrywkę, połączoną ze zdobywaniem wiedzy.