Czytanie to nie jedynie metoda na miłe wykorzystanie wolnego czasu, lecz również pożywka dla naszego umysłu. Wszystkie badania wykazują, że osoby, regularnie sięgające po książkę, są bardziej inteligentne, bardziej spostrzegawcze i mają więcej empatii. Jakie są inne powody dla których powinno się czytać?

Po pierwsze, czytanie poszerza naszą wiedzę o świecie. Zapoznając się z dobrą powieścią lub reportażem, nie odczuwamy, że czegoś się uczymy, a przyjemnie korzystamy z wolnego czasu – w tym samym czasie jednakże chłoniemy mnóstwo nowych informacji, które na pewno będą nam przydatne w życiu.Po drugie, za sprawą książek mamy okazję zerknąć na świat z odmiennej perspektywy, dzięki czemu stajemy się bardziej życzliwi i empatyczni, a to polepsza umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi i współpracy.

Po trzecie, książki pomagają nam poszerzyć zakres słownictwa i powodują, że lepiej się wysławiamy. Umiemy rzeczowo wyrażać nasze myśli i jesteśmy lepszymi negocjatorami. Te zdolności są w dzisiejszych czasach istotne w wielu zawodach.

Reasumując, czytanie ma dużo zalet. Po książki powinno się zatem sięgać nie tylko dla zabicia nudy, ale także – żeby się rozwijać, być mądrzejszym i bardziej wrażliwym człowiekiem, który lepiej radzi sobie w codziennym życiu.