Które zwierzęta domowe widuje się w naszych domach najczęściej? Obok piesków oraz kotów naszymi ulubieńcami często są gryzonie. Sklepy z asortymentem zoologicznym obecnie proponują nam nam trochę więcej aniżeli tylko chomiki lub myszki. W efekcie w gronie naszych ulubieńców pojawiła się koszatniczka – ujmujący gryzoń pochodzący z dalekiego Chile. Koszatniczki zdobyły uczucia Polaków swoim wyglądem i prostotą hodowli. Wprawdzie nie jest to gryzoń nadto trudny w hodowli, to jak każde zwierzę wymaga właściwego podejścia ze strony człowieka. W jaki sposób w takim razie należy dbać o koszatniczkę?

Koszatniczka wymaga w pierwszej kolejności własnej klatki. Sklepy zoologiczne, widząc wzrastające zainteresowanie gryzoniami, mają w sprzedaży coraz więcej funkcjonalnych klatek, w których zwierzątka będą miały zapewnione właściwe warunki. Miejmy na uwadze, że koszatniczka musi posiadać klatkę przystosowaną wysokością do swoich potrzeb, nie powinna to być maleńka klatka dla gryzoni, zaopatrzmy się w wielopoziomową klatkę, w której zmieszczą się gałęzie, po których koszatniczka uwielbia się wspinać.

Bardzo istotna jest również stosowna dieta. Roślinożerne koszatniczki lubią te mieszanki, które wyprodukowano z myślą o nich. Suchy granulat, zboża i trawa – to menu to podstawa dla koszatniczek. Koszatniczka musi posiadać także stały dostęp do siana dla gryzoni oraz oczywiście do świeżej wody. Koszatniczkom nie wolno podawać także cukru pod żadną postacią.  

Karma dla koszatniczki jak również klatka to nie komplet. Właściwe zabawki to następna znacząca kwestia. Dynamiczne z natury koszatniczki pragną ruchu, więc ich wybieg powinien mieć nie tylko odpowiednie rozmiary, lecz dodatkowo akcesoria. Zwykle będzie to duży kołowrotek.

Prócz regularnego sprzątania klatki bardzo znaczące jest również wypuszczanie koszatniczki na zewnątrz klatki. W ten sposób może ona bez skrępowania pobiegać, co w przypadku tak dynamicznego gryzonia jest sprawą nader istotną. Każda osoba, która chce mieć koszatniczkę w swoim mieszkaniu musi też pamiętać o jednym. Koszatniczka wprawdzie nie jest nadto wymagającym lokatorem, natomiast może utrudnić żywot hałaśliwością. Obgryzanie prętów bądź witek, gonienie po klatce oraz w karuzeli przez niemal cały dzień i noc – z takimi dźwiękami musisz się liczyć w momencie, gdy sprowadza się do domu koszatniczkę. Choć głośna oraz energiczna, będzie bardzo zajmującym przyjacielem w naszym domu, a obserwowanie jej w trakcie zabawy może sprawić dużo uciechy.