Raz na jakiś czas miłośnicy numizmatyki spotykają się z informacjami, że wykradziono monety, które miały sporą wartość, zarówno finansową jak i historyczną. W związku z tym, warto być na bieżąco w tym temacie, kiedy samemu jest się osobą zainteresowaną dawnymi monetami.

Ostatnie informacje odnoszące się do tego, jakie monety numizmatyczne zostały wykradzione odwołują się do 680 cennych monet rosyjskich, pochodzących z XVIII wieku. Skrytki umieszczono w aucie białoruskiego przemytnika. Monety ulokowane zostały między innymi w nadkolach, podłodze i bagażniku. Sam zaś kierowca twierdzi, że nie wiedział nic o żadnym przemycie. Warto nadmienić, że jedna moneta wraz ze stemplem Katarzyny II warta jest około 2 tysięcy złotych. Przemyt został wychwycony przez celników na przejściu granicznym w Połowcach. Monety, które znaleźli w samochodzie przemytnika miały wartości o nominale 5 kopiejek każda. Zatrzymane numizmaty mają cenną wartość historyczną. Bierze się pod uwagę ich rocznik, miejsce emisji, a także stan zachowania. Dlatego też, całość znaleziska opiewa nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Próby przemytu monet na całym świecie

Na całym świecie można zetknąć się z próbami przemytu monet, w związku z czym warto przyjrzeć się temu tematowi. Zazwyczaj, okoliczności, w jakich dochodziło do zabrania numizmatów były wyjątkowo interesujące. A już same znaleziska mają wyjątkowe historie. Wobec tego, nawet jeśli ktoś nie jest wielkim fanem numizmatów to nie powinien mieć wątpliwości a propo tego, że tego typu informacje każdorazowo wnoszą coś cennego do ogólnej wiedzy. I kto wie, może właśnie poprzez zainteresowanie się tak ciekawymi wiadomościami odkryć można będzie w sobie hobbistyczne tendencje, związane z kolekcjonerstwem numizmatów. Warto przyjrzeć się temu wszystkiemu z bliska, a doniesienie opisywane w artykule jest najlepszym dowodem na to, że kradzieże mające w tle historyczne monety zawsze są intrygujące. Istotne jest również to, co w dalszym ciągu będzie się działo z tymi numizmatami.