Igrzyska Olimpijskie to najbardziej sławne zawody sportowe świata. Trwają około dwóch tygodni, w czasie których zaplanowane są zmagania w wielu dyscyplinach indywidualnych oraz zespołowych.

Obecnie organizowane są dwa osobne typy igrzysk olimpijskich - letnie oraz zimowe. Imprezy te realizowane są naprzemiennie co dwa lata, w ten sposób, że zarówno igrzyska letnie jak i zimowe rozgrywane są w odstępie czterech lat. Jest to referencja do tradycji Olimpiady ze starożytnej Grecji - zawody sportowe w Olimpii były organizowane właśnie co cztery lata. Dla zwycięzców, poza gratyfikacjami finansowymi jak również ogromną reputacją, przewidziane są medale - za pierwsze miejce złoto, za drugie srebrny i za trzecie brąz.

W 2016 r. igrzyska olimpijskie zrealizowane zostały w Rio de Janeiro w Brazylii, które ledwie 2 lata temu było współgospodarzem mundialu, zaś w roku 2013 przyjęło pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży. Poprzednim organizatorem igrzysk letnich była stolica Wielkiej Brytanii - Londyn. Natomiast minione igrzyska zimowe miały miejsce w Soczi nad Morzem Czarnym, a kolejne w Pyong Yeang w Korei Południowej.