Wybór przedszkola dla dziecka niesie zawsze ze sobą całe mnóstwo wątpliwości i przeżyć. Wiadomo, że ostateczna decyzja należy zawsze do rodziców. To właśnie na nich spoczywa główna odpowiedzialność za to, jakie warunki środowiskowe będą oddziaływać na rozwój dziecka przez najbliższe kilka lat. Jak zatem wybrać właściwą placówkę? Czym się kierować przy wyborze przedszkola? Prześledźmy kilka najważniejszych kryteriów, dzięki którym wyłoni nam się obraz placówki stwarzającej najlepsze warunki do rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym.

Wybór dobre przedszkola, czyli jaki jest cel?

Jeśli rodzice zamierzają zapisać dziecko do przedszkola warto na początku postawić przed sobą główne cele, które zamierzamy osiągnąć. Z pewnością pomogą w tym odpowiedzi na kilka kluczowych pytań. Przede wszystkim warto zastanowić się, czy przedszkole to miejsce, w którym dziecko ma być tylko otoczone dobrą opieką? Czy jedynie zależy nam na uwadze ze strony nauczycieli, czy chcielibyśmy, a dziecko miało szansę odkrywać i rozwijać swoje pasje i zainteresowania? Młody człowiek, który wkroczył w wiek przedszkolny ma już swoje sympatie, wykazuje pewne predyspozycje i szczególne umiejętności. Warto je mieć na względzie przy wyborze przedszkola. Placówka oferująca bogaty program dydaktyczny z całą pewnością zapewni naszemu maluchowi możliwość rozwijania swojego zamiłowania do tańca, gry na instrumencie lub budowania konstrukcji. Oczywiście może okazać się, że w najbliższej okolicy domu nie ma takiej placówki. Jeśli jednak rodzice mają świadomość, jak ważne jest to kryterium dla dobra dziecka, z pewnością rozważą dalsze poszukiwanie przedszkola.

Wybór przedszkola ze świadomą i doświadczoną kadrą dydaktyczną

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko rozwijało się w zdrowiu i radości. Choć maluch w przedszkolu znajduje się w grupie, na tym etapie nieustannie wymaga zainteresowania i uwagi. Zaangażowana i empatyczna kadra dydaktyczna to kolejny podstawowy wymóg przy wyborze przedszkola. Warto rozeznać, w jaki sposób realizowana jest współpraca z rodzicami, i jak w przedszkolu dba się o kwestie bezpieczeństwa, nie tylko tego stricte fizycznego, ale również emocjonalnego. W warszawskim przedszkolu www.fiqmiku.pl zaangażowanie kadry opiera się o dążenia do utrzymania atmosfery akceptacji i zrozumienia przez indywidualne traktowanie każdego dziecka. Wszak etap przedszkolny jest niezwykle istotny dla kształtowania świadomego, zaradnego i kreatywnego człowieka. Dodatkowym atutem jest zaangażowana opieka specjalistów: doświadczonych pedagogów, logopedów i psychologów, którzy mając baczenie na rozwój malucha, pozostaną do stałej dyspozycji rodziców i dziecka.

Wybór przedszkola – jakie są gwarancje zdrowego rozwoju?

Oprócz wspomnianych wyżej kluczowych kryteriów wyboru przedszkola warto zwrócić także uwagę na dwie kolejne kwestie mające duże znaczenie dla zdrowego rozwoju dziecka. Dobre przedszkole to miejsce, które stwarza odpowiednie warunki do zdrowego rozwoju dziecka. Warto zainteresować się tym, jak wygląda menu w przedszkolu, czy uwzględnia specyficzne diety, i czy posiłki są świeże, przygotowywane na miejscu. Dobre przedszkole zapewnia dziecku także możliwość wyhasania się na świeżym powietrzu. Przy placówce powinien znajdować się duży, bezpieczny ogród, w którym dzieci mogłyby radośnie spędzić czas wśród atestowanych zabawek. Biorąc zatem pod uwagę wszystkie wspomniane kryteria oraz angażując swój czas i uwagę, z pewnością uda się wybrać najwłaściwsze przedszkole.