Jednostki służby zdrowia zawsze szukają sposobów na zmniejszenie kosztów a także podniesienie efektywności. Z tej przyczyny wiele z nich dopuściło programy powtórnego wykorzystania sprzętów, które pozwalają im na serwisowanie urządzeń medycznych z wykorzystaniem używanych części w miejsce nowych. Jeżeli pracujesz z urządzeniami medycznymi, zapewne zdajesz sobie sprawę, że mogą one być kosztowne. Statystyczny koszt pojedynczego egzemplarza sprzętu diagnostycznego to kilkaset tysięcy zł. Nawet małe naprawy tych maszyn mogą osiągać cenę każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Z tego powodu wiele szpitali i klinik zaczęło szukać pracowników, przedsiębiorstw i instytucji które mogą wesprzeć we wdrożeniu procedur eksploatowania używanego sprzętu medycznego. Z uwagi na to na rynku pojawiły się pierwsze firmy zajmujące się zawodowym obrotem częściami zamiennymi do sprzętu medycznego. Pozyskują używany sprzęt lub części zamienne, rozbierają go na podzespoły, sprawdzają je, konserwują oraz zabezpieczają do dalszej eksploatacji. Podzespoły sprzętu medycznego nie eksploatują się w tym samym tempie dlatego w używanym tomografie, rezonansie albo innym sprzęcie do medycznego obrazowania cyfrowego większość podzespołów może być w znakomitym stanie i po fachowym przetestowaniu może bezpiecznie posłużyć w naprawie innego instrumentu.

Zapotrzebowanie rynku medycznego na używane podzespoły do sprzętu obrazowania cyfrowego.

Urządzenia do obrazowania cyfrowego to ciągle rosnąca część rynku. Jednak wraz z postępem i rozrostem rynku, istnieją pewne części wykorzystywane w takim sprzęcie, które trudniej znaleźć. W konsekwencji, ludzie szukają używanych komponentów, by upewnić się, że zdołają dotrzymać kroku potrzebom. To ukształtowało rynek używanych części do urządzeń do cyfrowego obrazowania medycznego. Używane komponenty komputerowe dla cyfrowego sprzętu obrazowania są w wielu przypadkach w należytym stanie i są wycenione na wycinek ceny nowych części. Są one dodatkowo bezproblemowe w instalacji i często mogą być naprawiane albo serwisowane bez żadnych kłopotów. Oznacza to, że istnieje rosnące zapotrzebowanie na używane części do urządzeń medycznych, co znamionuje, że istnieje także coraz większe zapotrzebowanie na firmy, mogące profesjonalnie te części zdobywać.

Rezonans, tomograf, endoskopy, ultrasonografy, rentgen - czy każdy sprzęt da się naprawić?

Mnóstwo aparatów do obrazowania diagnostycznego jest zaprojektowanych jako modułowe, umożliwiając wymianę komponentów w razie takiej konieczności, a w niektórych przypadkach też reperację podzespołów. To samo tyczy się endoskopów i rezonansów magnetycznych, które budowane są, tak aby przetrwać lata. Muszą być jednakże systematycznie serwisowane w celu umożliwienia właściwego funkcjonowania. Sprzęt jest opracowany tak, aby wymiana pojedynczych modułów nie wpływała na funkcjonowanie pozostałych części. Posiadając w takim razie dostęp do przetestowanych, choćby używanych części wymiennych zdołamy utrzymać urządzenie sprawnym i gotowym do działania przez długie lata.