Przymierzasz się do zakupienia laptopa albo komputera stacjonarnego? Jeżeli korzystać z niego komfortowo, zwróć uwagę na dysk twardy. Aktualnie do dyspozycji mamy dwa rozwiązania, a mianowicie dyski HDD, czyli standardowe dyski używane od lat, a także dyski SSD, które zyskały na popularności dopiero w ostatnim czasie.

Standardowe dyski HDD (Hard Disc Drive) zbudowane są z talerza albo z kilku talerzy, które pokrywane są warstwą nośnika magnetycznego, a także z głowic elektromagnetycznych, które pozwalają na zapisywanie i odczytywanie danych. Dyski HDD dostępne są obecnie w wysokich pojemnościach, nawet 1 terabajta, co pozwala na przechowywanie na nich dużej ilości danych. Niestety, mają też swoje wady – są dość głośne w pracy, mało odporne na wstrząsy, a także dość wolno działają, co przekłada się na dłuższe oczekiwanie na włączenie komputera, jego zamknięcie, otwieranie programów, kopiowanie danych.

Po drugiej stronie ringu stoją dyski typu SSD (Solid State Drive), które nie posiadają żadnych elementów ruchomych w porównaniu do dysków HDD. W środku dysku SSD znajdują się kości NAND. To właśnie te dyski kupowane są obecnie coraz częściej. Co stoi za ich popularnością?

Najważniejsze zalety dysków SSD:

  • znacznie lepsze prędkości zapisu oraz odczytu danych niż w przypadku HDD
  • szybsze uruchamianie się komputera oraz jego działanie
  • większa odporność na wibracje oraz wstrząsy
  • praktycznie bezgłośna praca

Jednak dyski SSD także mają swoje minusy. Największym z nich jest cena. Za dysk SSD o tej samej pojemności zapłacimy kilkukrotnie więcej niż za dysk HDD. Przykładowo za dysk SSD o pojemności 256 GB zapłacimy około 390 złotych, z kolei za HDD mniej niż 100 złotych. Także problemem są pojemności dysków SSD. Są one dostępne głównie w mniejszych pojemnościach od 128 GB do 512 GB, podczas gdy standardem w przypadku dysków HDD jest już 1 TB.

Gdy szukasz dobrego komputera z dyskiem SSD lub chcesz zakupić sam dysk, zajrzyj do sklepu Ale.pl. To tutaj czeka na ciebie szeroka gama modeli w bardzo atrakcyjnych cenach. Kup teraz na Ale.pl!