Pojemność dysku jaką posiada sprzęt komputerowy nie zawsze jest w stanie pomieścić wszystkie dane, pliki czy nawet oprogramowania, z których często korzystamy. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest ich zapisanie na zewnętrznych nośnikach pamięci. W dobie niezwykle szybkiego rozwoju technologicznego na rynku branży komputerowej oferowane są różnego rodzaju urządzenia pełniące rolę pamięci zewnętrznej. Tego rodzaju nośniki pozwalają zarówno na zapis jak i odczyt olbrzymich ilość różnego rodzaju danych na dowolnym urządzeniu wyposażonym w specjalnie do tego celu dedykowany slot.

Rodzaje zewnętrznych nośników pamięci:

Płyty CD
W dobie rozbudowanej oferty rynku branży elektronicznej klasyczne płyty CD w dalszym ciągu stanowią jego ważny segment i cieszą się dużym zainteresowaniem. Najczęściej znajdują zastosowanie do zapisywania mniej istotnych bądź rzadziej używanych plików. Warto pamiętać, że można je szybko uszkodzić nawet przez niewielkie zrysowanie powierzchni. W aktualnej ofercie sprzedaży dostępne są płyty CD o pojemności od 650 do 900 MB. Użytkownicy mają do wyboru płyty CD w wersji R, która oznacza możliwość jednorazowego zapisania danych oraz wersji RW co wiąże się z możliwością wyczyszczenia zapisanych danych i nagrania nowych.

Płyty DVD
Kolejnym, znanym i popularnym zewnętrznym nośnikiem danych są płyty DVD. Posiadające 4,75 GB pojemności płyty dostępne są w sprzedaży aż w trzech wersjach. Klasyczna z symbolem R przeznaczona jest do jednorazowego zapisania danych. DVD RW pozwala na wyczyszczenie wcześniej zapisanych plików i zapisanie na płycie nowych plików. Z kolei płyty dostępne w wersji DVD R DL posiadają aż dwie warstwy zapisu co w efekcie zwiększa ich pojemność do ponad 8 GB.

Płyty Blu-Rey
Płyty Blu-Rey to zewnętrzne nośniki pamięci, które dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera charakteryzuje znacznie zwiększona w stosunku do płyt CD i DVD gęstość zapisu. Pojemność tego rodzaju nośników oscyluje w granicach od 25 GB i sięgać może nawet do kilkuset GB. Najczęściej znajdują zastosowanie jako zewnętrzny nośnik plików video zapisanych w rozdzielczości Full HD.

Pnedrive
Pendrive to najbardziej znana i popularne wśród użytkowników sprzętu komputerowego pamięć zewnętrzna. Zastosowanie pamięci typu Flash dało możliwość stworzenia niezwykle małego, szczelnie zamkniętego i odpornego na wszelkiego rodzaju uszkodzenia urządzenia, które bez problemu zmieści się w kieszeni spodni, portfelu, torebce lub w bezpieczny sposób dla zapisanych danych będzie pełnić rolę ozdobnego breloczka. Łączność pomiędzy tego rodzaju nośnikiem pamięci zewnętrznej, a sprzętem komputerowym zapewnia port USB. W ofercie rynkowej znaleźć można pendrive o pojemności od 4 do 64 a nawet więcej GB, które obsługiwane są przez porty USB klasy 3,0. Zastosowanie portów USB klasy 3,0 gwarantuje bardzo szybki transfer danych co jest olbrzymią zaletą w przypadku kopiowania bądź odtwarzania dość dużych plików.

Dyski zewnętrzne
Rolę zewnętrznych nośników pamięci pełnią również dyski zewnętrzne. Najczęściej spotkać można dyski klasy HDD 3,5 bądź 2,5 których obudowa wyposażona jest w port USB. W ofercie sprzedaży dostępne są również zewnętrzne dyski SSD, które charakteryzuje zdecydowanie większa szybkość transferu danych, większa wytrzymałość na uszkodzenie oraz bezgłośna praca. Ze względu na dość wysoką cenę ten rodzaj zewnętrznych nośników w dalszym ciągu dostępny jest jedynie dla kieszeni wciąż nie licznej grupy użytkowników.

Karty pamięci
Rolę zewnętrznych nośników pamięci pełnią również specjalne karty pamięci. Rodzaj karty pamięci uzależniony jest od urządzenia, z którym mają współpracować. W przypadku aparatów i kamer cyfrowych zalecane jest zastosowanie kart SD, do smartfonów karty micro SD, a CompactFlash doskonale współpracują z aparatami cyfrowymi.

Serwery NAS
Zewnętrznymi nośnikami pamięci są również serwery NAS. Ich zadaniem jest zdalny dostęp do danych, które zostały zapisane i są przechowywane na dyskach przy wykorzystaniu sieci internetowej. Charakteryzuje je bardzo wysoka, bo sięgają kilka TB pojemność. Najczęściej znajdują zastosowanie do przechowywania kopii zapasowych.

Jeśli potrzebujesz zewnętrznych nośników danych zapraszamy do sklepu internetowego: www.cdr-nosniki.pl.