Systemy bezpieczeństwa informatycznego mają prawdziwe branie.

Popyt na nie rośnie szybciej niżeli cały rynek usług IT. Nic w tym dziwnego, gdyż obecnie największym problemem przechowywania i przesyłania danych jest ich bezpieczeństwo. Wyzwania stojące przed tą dziedziną branży IT są bardzo wymagające, a główne z nich to ciągle rosnący poziom skomplikowania zagrożeń oraz brak specjalistów na rynku.

Wartość polskiego rynku zabezpieczeń IT w 2015 roku wynosiła około 300 milionów dolarów amerykańskich. Był to wynik znacznie powyżej średniej, więc już wtedy widać było, że coś jest na rzeczy. Taki popyt był generowany przede wszystkim przez różne inwestycje pochodzące z sektora publicznego, finansowego oraz gazu i energetyki. Bardzo duże zainteresowanie kwestiami bezpieczeństwa wykazuje również służba zdrowia, gdyż placówki szpitalne muszą dostosowywać swoje środowisko IT do nowych przepisów, jakie zostały nałożone na służbę zdrowia.

Jeżeli wierzyć oficjalnym statystykom, to prawie jedna trzecia sprzedaży dotyczyła oprogramowania służącego do ochrony oraz zabezpieczeń. Taki rodzaj oprogramowania wykazuje się bardzo dużym potencjałem i może rosnąć nawet w tempie blisko 10% w skali roku. Najmniej udziału w rynku mają zabezpieczenia typowo sprzętowe, jednak nawet ich popularność zaczyna stopniowo rosnąć. Najlepiej wypadają tutaj wielofunkcyjne narzędzia, które pozwalają na stworzenie zapory sieciowej, systemu wykrywania włamań oraz oprogramowania antywirusowego.

Usługi IT związane z bezpieczeństwem to 40% całego tego rynku w Polsce. Najwięcej przychodu generują usługi wdrożeniowe, zarządzanie oraz hosting. Prym wiodą tutaj głównie duże globalne korporacje, jednak coraz bardziej zaczynają się przebijać mniejsze lokalne firmy, które oferują atrakcyjne usługi w dobrej cenie. Obsługa informatyczna firm ciągle się poszerza i rośnie, gdyż coraz więcej placówek potrzebuje konkretnego wsparcia. Nic dziwnego, że popyt na IT ciągle rośnie i będzie rosnąć, gdyż zapotrzebowanie na jego usługi jeszcze bardzo długo pozostanie niezaspokojone.