Firmy hostingowe powstają jak grzyby po deszczu, prawie że każdego dnia pojawia się jakaś firma, a często nawet kilka. Nowej osobie w "branży" niełatwo będzie się odnaleźć na samym początku, bogactwo ofert, przeróżnie podawane parametry i co najważniejsze różne ceny.

Zacznijmy jednakże po kolei, znajdując firmę hostingową trzeba zdecydować czego potrzebujemy, czy będzie to hosting współdzielony, VPS a być może poszukujemy serwera dedykowanego. Wybór z pośród tych trzech opcji bywa w w zasadzie stosunkowo łatwy, dlatego wierzę, że już wiesz czego wymagasz. Gdy znajdziemy firmę sprawdzamy jej dane, przede wszystkim jeśli nie ma nigdzie podanych takich informacji jak nazwa firmy, adres, NIP itp. lepiej zrezygnować z zakupu. Jeżeli dane są firmy zagranicznej mimo wszystko możemy się zdecydować na zakup.

W następnym etapie należałoby sprawdzić gdzie znajdują się serwery wybranej firmy, nierzadko firmy podają taką informację, a jeśli jej nie ma to po wpisaniu w Google frazy "geolokalizacja" a także podaniu adresu IP lub adresu strony hostingu odkryjemy gdzie znajdują się ich serwery. Ma to znaczenie bo im dalej tym dłużej będziemy oczekiwać na załadowanie się strony, jeśli strona jest dla naszego kraju powinno się wybrać hosting z serwerami znajdującymi się w naszym kraju.

Następnie powinno się sprawdzić ceny i skonfrontować je z innymi firmami, sporo wyższe albo co gorsza niższe ceny powinny wzbudzić naszą czujność.

Kolejny krok to wpisanie w wyszukiwarkę frazy hosting X opinie, czy vps X opinie, czy też serwery dedykowane X opinie, gdzie w miejsce X podajemy rzecz jasna nazwę firmy. Może się okazać, iż pomimo tego, że wszystko jest niby OK, firma np. wolno reaguje na awarię czy też w inny sposób utrudnia życie jej kontrahentom.

Na ostatek warto skusić się na zadanie kilku pytań obsłudze technicznej i poczekanie na odpowiedź, dobrze zrobić to w nietypowych godzinach, wtedy okaże się czy na przykład reklamowana 24-godzinna obsługa klienta faktycznie działa, czy był to tylko chwyt marketingowy.W momencie gdy żadna z powyższych rzeczy nie będzie wzbudzać naszego niepokoju, można ostrożnie zdecydować się na zakup hostingu, VPS bądź serwera dedykowanego. Pożądane byłoby po dokonaniu zakupu monitorować czy firma spełnia nasze wymagania i gdyby coś było nie tak dość prędko reagować.