Wiele mówi się o szkodliwym działaniu na zdrowie żywice epoksydowych, które mogą mieć działanie rakotwórcze. Podobnie złą sławą cieszy się PVC, a przecież polichlorku winylu jest najwięcej w każdym gospodarstwie domowym. Czy zatem jest się czego bać?

Gdzie stosuje się polichlorek winylu?

Polichlorek winylu występuje szeroko w różnego rodzaju izolacjach i ochronach kabli. Często stosuje się go również jako również jako posadzkę na taras, ze względu na odporność na warunki atmosferyczne, a także wilgoć. Również dzięki PVC sprawnie może działać instalacja wodno-kanalizacyjna, gdyż wszystkie rury doprowadzające wodę wykorzystują ten materiał. Ponadto zapewnia odpowiednią izolację cieplną okien.

pvc

Nie trzeba bać się polichlorku winylu w zastosowaniach w gospodarstwie domowym

Wiele osób twierdzi, że spalanie plastiku powoduje powstawanie rakotwórczego chlorku winylu. Oczywiście nie można spalać polichlorku winylu, gdyż nadaje się do recyklingu, w odpowiednich warunkach można z niego stworzyć np. profile okienne czy wykładziny podłogowe. Czy produkty z PVC są szkodliwe? Obalamy mity na temat polichlorku winylu. Przede wszystkim w składzie polichlorku winylu używanego do przesyłu wody pitnej, a także wyrobu sond medycznych nie stwierdzono obecności rakotwórczych substancji. Tak naprawdę współcześnie używany w gospodarstwie domowym, w wielu zastosowaniach polichlorek winylu nie jest rakotwórczy, a obecność chlorku winylu jest w nim śladowa i taka opinia na jego temat jest krzywdząca. Ponadto jego wytwarzanie jest paradoksalnie znacznie bardziej ekologiczne niż w przypadku produkcji szkła, gdyż zużywa się znacznie mniej wody i energii.

Okna i posadzki z PVC posiadają niezbędne atesty i nie wpływają szkodliwie na zdrowie

Jedyny wpływ okien z polichlorku winylu na zdrowie może być związany z większą wilgotnością pomieszczenia, tam gdzie są założone. Związane jest to z ich szczelnością. Wystarczy jednak wietrzenie pomieszczenia, czyli zwyczajne zadbanie o wentylację grawitacyjną, można zastosować także specjalne wywietrzniki na oknach. Zapewnia to swobodną cyrkulację powietrza. Z kolei wykładzina z polichlorku winylu jest nawet korzystna dla zdrowia i przyjazna alergikom, ze względu na łatwość czyszczenia i nie przywieranie kurzu, a także użycie do jej położenia kleju nie zawierającego szkodliwych rozpuszczalników organicznych.

Jak zatem widać z powyższych przykładów zła sława polichlorku winylu nie jest uzasadniona. Można swobodnie stosować go w domu.

pvc 2