Bezpieczeństwo domu jest bezdyskusyjnie ważną kwestią. Dlatego właśnie coraz więcej użytkowników decyduje się na montaż instalacji alarmowej. Alarmy przewodowe lub bezprzewodowe instalowane w domu nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa, ale też komfort psychiczny domowników, którzy mogą czuć się w swoich pieleszach jak w bezpiecznym azylu.

Alarmy domowe - dwa podstawowe rodzaje

Na rynku znajduje się szeroki wybór różnego rodzaju rozwiązań, dlatego przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie - co wybrać? Alarm przewodowy, czy alarm bezprzewodowy? Który sprawdzi się bardziej w naszym konkretnym przypadku? Warto wiedzieć, jakie wady i zalety mają obie grupy alarmów.

Alarm przewodowy - zalety i wady

Podstawową zaletą alarmów przewodowych, jest ich niższa cena oraz możliwość pracy w jednym systemie urządzeń takich jak czujki i centrala od różnych producentów. Brak też jest obaw o to, że w trakcie nieobecności w domu w urządzeniach wyczerpią się baterie, co wywoła uruchomienie alarmu.

Wada są natomiast...przewody. Każde z urządzeń to przynajmniej jeden dodatkowy kabel. Mimo niższej ceny samego systemu, droższa jest przez to jego instalacja, która wymaga poprowadzenia przewodów przez ściany, dlatego to rozwiązanie jest polecane przede wszystkim, kiedy mamy jeszcze nie wykończone pomieszczenia i istnieje możliwość ukrycia kabli. W przeciwnym razie kable będzie trzeba ukryć w niezbyt estetycznych korytkach.

Alarm bezprzewodowy - charakterystyka

W alarmach bezprzewodowych z reguły tylko centralka jest połączona przewodem z siecią, reszta urządzeń przekazuje sobie informacje za pomocą fal radiowych. Wbrew obawom na bateriach system potrafi pracować nawet kilka lat. Jednak warto pamiętać o regularnej wymianie baterii, ponieważ w przypadku, gdy ta się rozładuje i centrala straci kontakt z czujką, zostanie uruchomiony alarm sabotażowy. Rozwiązanie jest doskonałe zwłaszcza w pomieszczeniach wykończonych - nie zeszpecą ich plątaniny kabli. Wadą rozwiązania jest konieczność stosowania w systemie urządzeń od jednego producenta.

Alarm przewodowy czy bezprzewodowy? Który wybrać?

Alarm przewodowy jest w zasadzie bezobsługowy, wystarczy go odpowiednio zainstalować i można o nim zapomnieć, jednak jego instalacja jest bardziej wymagająca. Alarmy bezprzewodowe wymagają regularnej wymiany baterii, jednak kosztem szybszej i łatwiejszej instalacji. Wybór jest indywidualny i zależeć będzie od warunków w których system ma być zamontowany. Bardziej wymagający montaż alarmu przewodowego, czy wymiana baterii w alarmach bezprzewodowych? Wybór należy do was.

Jeśli szukasz sprawdzonych alarmów przewodowych lub bezprzewodowych, odwiedź: https://www.fonex.pl/kategorie/systemy-alarmowe-1.html