Od tego, na czym śpimy, zależeć będzie nasze zdrowie i samopoczucie. Nieprzespana noc na skutek dyskomfortu spowodowanego niewygodnym łóżkiem, powinna dać nam wiele do myślenia. Nie ma sensu dłużej się męczyć, ale powziąć odpowiednie kroki w kierunku zmiany tej niekomfortowej sytuacji. Wymiana dotychczasowego łóżka może zażegnać problemy z budzeniem się niewyspanym, dodatkowo z dolegliwościami bólowymi w różnych miejscach na ciele. Pomimo tego, że to materac jest najbardziej istotny, przy wyborze łóżka do spania trzeba mieć na uwadze też szereg innych kwestii. Jak wobec tego wybrać dla siebie to idealne?

Czas na wybór łóżka do spania

Łóżko do spania musi mieć odpowiednie wymiary, najważniejsze są te dotyczące długości i szerokości mebla. Od tego zależeć będzie to, ile będziemy mieć od dyspozycji przestrzeni do spania. Standardowe wymiary łóżek jednoosobowych to od 80 do 120 cm na 200 cm. Jeśli z mebla mają korzystać dwie osoby, to można zdecydować się na opcję od 140 do 180 cm na 200 cm. Optymalnym rozwiązaniem dla łóżka małżeńskiego będzie to o szerokości 160/180 cm. Zwykle wzrost użytkownika nie przekracza 180 cm, przez co łóżko o długości 200 cm będzie wystarczające. Wyższe osoby powinny rozejrzeć się za meblem o długości od 210 do nawet 220 cm. Obecnie nie ma problemów ze znalezieniem takowych. Nie bez znaczenia będzie też wysokość łóżka, gdzie za optymalną uznaje się od 30 do 40 cm. Jeśli mamy trudności z poruszaniem się, lepszym wyborem jest wyższe łóżko, czyli takie kontynentalne. Idealnie sprawdzi się w przypadku seniorów, osób borykających się z problemami ze strony kręgosłupa, niepełnosprawnych, po urazach.

Przy wyborze łóżka do spania powinno się mieć na uwadze zagłówek, co ma największe znaczenie podczas wieczornego wypoczynku. Największą wygodę zapewniają te z funkcją regulacji. Komfort użytkowania podnoszą zagłówki tapicerowane, o wysokości powyżej głowy. Nie można też pominąć kwestii dodatkowych schowków, gdzie będzie można przechowywać pościel, koce, poduszki i narzuty. Na koniec potaje kwestia kolorystyki i stylistyki mebla, wybór odpowiedniego materaca.

Artykuł powstał we współpracy z https://expertsnu.pl/s/31/lozka-180x200