Czymś, czego nie może zabraknąć w naszym ogrodzie, jest oświetlenie zewnętrzne. Ułatwia ono poruszanie się, gdy się ściemni, zapewnia też większe poczucie bezpieczeństwa na posesji, pozwala stworzyć przyjemną atmosferę i podkreślić dekoracje ogrodowe. Oświetlimy nimi nie tylko wejście do domu, ścieżkę czy podjazd, ale też oczko wodne, roślinność czy elementy małej architektury. Przebierać możemy obecnie w kinkietach, reflektorach, lampach nawierzchniowych. Opcji do wyboru jest naprawdę sporo, co zapewnia duże możliwości aranżacyjne.

Jakie wybrać lampy ogrodowe?

Popularnym źródłem światła w ogrodzie są kinkiety, które idealnie nadają się do oświetlenia domu i tarasu. Wystarczy zamontować je na preferowanej ścianie budynku, aby uzyskać pożądane efekty. Jeśli cenimy sobie wygodę, to warto zdecydować się na model z czujnikiem zmierzchowym, co będzie jednocześnie oszczędnością pieniędzy, gdyż oświetlenie załączy się wyłączy wtedy, kiedy będzie potrzebne, po czym zgaśnie samoczynnie. Nie trzeba martwić się o to, że zapomnieliśmy o zgaszeniu i niepotrzebnym narażaniu się na dodatkowe koszty. Nowoczesne kinkiety wyposażone są nawet w czujniki z funkcją ustawia czasu.

Dalej mamy słupki, czyli lampy ogrodowe na słupkach – niższych lub wyższych. Idealnie sprawdzają się do oświetlenia ścieżek, szczególnie te z czujką ruchu. Tymi nisko usytuowanymi można doświetlić ogrodową roślinność. Jeśli zależy nam na silnym i skupionym świetle, to dobrym wyborem będą reflektory. Za ich pomocą możliwe jest doświetlenie konkretnego elementu małej architektury i to pod rożnym kątem. Idealnie nadają się do wyeksponowania oczka wodnego, fontanny ogrodowej czy dowolnej roślinności. Ta samo dotyczy wejścia do domu. Do oświetlenia podjazdu czy ścieżek ogrodowych można posłużyć się lampami nawierzchniowymi. Występują one w wersji żeliwnej, aluminiowej i nawet z tworzywa sztucznego. Ekonomicznym źródłem światła będą lampy z diodami LED. Jego uzupełnieniem mogą być lampy solarne, czyli sposób na darmowe światło z promieniowania słonecznego.

Artykuł powstał we współpracy z Promar - Lampy ogrodowe