Aranżacja wnętrza ma ogromny wpływ na funkcjonalność pomieszczenia, walory estetyczne, komfort użytkowania. Niezwykle istotnymi elementami wyposażenia są meble, którym należy poświęcić najwięcej czasu. Tym bardziej, że mówimy tutaj zwykle o długoterminowej i niemałej inwestycji. Jest wiele kwestii do przemyślenia, jeśli chodzi o umeblowanie salonu. Trzeba mieć na uwadze materiały, kolory, fakturę, rozmiar, metraż, układ pomieszczenia, możliwości finansowe, preferencje i potrzeby domowników.

Te meble przydadzą się w salonie

W salonie zawsze mile widziana będzie komoda lub szafa, czyli mebel do przechowywania różnych przedmiotów. Warto wybrać komodę z głębokimi, pakownymi szufladami. Powinna ona być wygodna w użyciu, stabilnie stać, być odpowiednio dopasowana do wymiarów wnętrza. Do przechowywania służą też regały i kredensy. W zależności od wybranego modelu można ukryć lub wyeksponować jego zawartość. Do zachowania porządku nieocenione okazują się różnego rodzaju półki i szuflady. Zawsze trzeba mieć też na uwadze stabilność mebla. Dalej mamy stół i stolik. Nie można też zapomnieć o strefie relaksu i rozrywki. Tutaj przydadzą się szafka RTV o odpowiedniej wielkości, zestaw wypoczynkowy – kanapy, narożniki, sofy, fotele, pufy, krzesła itd. Niektórzy mają w salonie również kącik do pracy, dlatego potrzebne będzie biurko i wygodne krzesło obrotowe.

Przy wybieraniu mebli zawsze trzeba mieć na uwadze nie tylko walory estetyczne i użytkowe oraz kwestie finansowe, ale też bezpieczeństwo. Nie ma sensu kupować tych najtańszych, gdzie jakość pozostawia wiele do życzenia. Będzie to wtedy tylko pozorna oszczędność. Słabej jakości meble nie posłużą nam zbyt długo, przez co będziemy zmuszeni rozejrzeć się za kolejnymi. Jeśli w domu są dzieci, to trzeba zwrócić szczególną uwagę na stabilność, wytrzymałość i niechybotliwość mebli. Istotne będą także wykończenie i zamocowanie elementów. Meble powinny być zrobione z naturalnych materiałów, starannie wykonane, bez stosowania toksycznych substancji. Jeśli chcemy mieć pewność co do jakości, najlepszym rozwiązaniem byłoby zamówienie ich na wymiar, zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami i preferencjami.

Artykuł powstał we współpracy z MebleJarczak.pl