Ciągle rozwijająca się technologia zaskakuje nas również w takich dziedzinach jak ogrzewanie. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują innowacyjne urządzenia, jakimi są promienniki podczerwieni. Całkowicie inny komfort grzewczy, szybkie, ekologiczne oraz ekonomiczne działanie – to tylko niektóre z rzeczy, które zagwarantują nam promienniki ciepła. Chcesz wiedzieć więcej? Poniżej wyjaśniamy, czym dokładnie jest promienniki elektryczny, jak działa oraz podpowiadamy, jak wykorzystać to niesamowite urządzenie w naszych domach.

W jaki sposób działają promienniki podczerwieni? Czym się charakteryzują?

Promienniki elektryczne działają na zasadzie emisji krótkich fal podczerwonych, które za zadanie mają dostarczyć ciepło wszelkim obiektom w swoim zasięgu. Mówiąc prościej, promiennik na podczerwień ogrzeje wszystkie osoby w pobliżu, a dodatkowo podniesie temperaturę wszelkich mebli, przedmiotów, ścian czy podłóg. W przeciwieństwie do tradycyjnych form ogrzewania, promienniki podczerwieni nie wpływają na temperaturę powietrza, dzięki czemu unikamy naturalnej cyrkulacji powietrza, co za tym idzie, pozbywamy się problemu wznoszącego się w powietrze kurzu i innych zabrudzeń, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie i mogą przyczyniać się do alergii. Promienniki na podczerwień gwarantują nam również o wiele szybsze działanie. Konwencjonalne formy grzewcze wymagają rozpalania oraz ciągłego dokładania do ognia – w przypadku paneli grzewczych na podczerwień sprawa wygląda całkiem inaczej! Promienniki podczerwieni zapewniają błogie ciepło w kilka sekund, wystarczy tylko włączyć urządzenie.

article thumb 01

Promienniki ciepła – dlaczego warto?

Oprócz tego, że promienniki podczerwieni to niezastąpiony komfort grzewczy i niesamowita szybkość działania, której nie zapewni nam żaden inny sposób ogrzewania – technologia ta ma jeszcze więcej zalet!

Wracając do sposobu działania – dzięki temu, że promienniki podczerwieni nie podnoszą temperatury powietrza, unikamy przegrzania. W zamian wszystkie osoby w zasięgu urządzenia poczują błogie ciepło, ciesząc się jednocześnie świeżym i rześkim powietrzem. Promiennik elektryczny podniesie jedynie temperaturę otaczających go przedmiotów, ścian czy podłóg – co dodatkowo w pozytywny sposób wpłynie na odczuwalne ciepło.

Kolejną ogromną zaletą jest ekologiczny i prozdrowotny charakter promienników ciepła. Promienniki na podczerwień nie emitują szkodliwych spalin do atmosfery, co przekłada się na nieszkodliwość dla środowiska oraz naszego zdrowia. Spaliny są niebezpieczne dla dzieci, starszych osób czy kobiet w ciąży – stawiając na promienniki podczerwieni, gwarantujemy sobie i swoim bliskim zdrowe i komfortowe ogrzewanie.

Warto również wspomnieć, że panele grzewcze na podczerwień działają dzięki energii elektrycznej. Jest to dobra wiadomość dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych – decydując się na promienniki podczerwieni, możemy mieć praktycznie darmowe ogrzewanie.

article thumb 02

Promienniki podczerwieni w użytku codziennym. Gdzie sprawdzą się najlepiej?

Na początek należy podkreślić, że promienniki ciepła nie mogą być głównym źródłem ogrzewania w naszym domu, a jedynie dodatkiem do zamontowanego systemu grzewczego. Jednak nadal warto zdecydować się na tego typu rozwiązanie, gdyż w pozytywny sposób wpłynie ono na nasze finanse oraz jakość życia.

Promienniki elektryczne doskonale sprawdzą się przy dogrzaniu trudnych pomieszczeń w naszym domu. Pierwszym przykładem będzie tu łazienka, która z reguły potrzebuje więcej ciepła niż inne przestrzenie. Często w sezonach między grzewczych, a zdarza się, że i nawet latem, musimy włączyć ogrzewanie dla samej łazienki, gdyż kąpiel w zimnym pomieszczeniu nie jest niczym przyjemnym. A jeśli mamy dzieci, nie możemy sobie nawet pozwolić na coś takiego. Decydując się na promiennik podczerwieni w łazience, możemy używać go tylko wtedy, kiedy potrzebujemy – bez konieczności uruchamiania systemu grzewczego w naszym domu. Takie działanie pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu.

Promienniki na podczerwień doskonale sprawdzą się też w takich miejscach jak garaż. W garażu najczęściej nie mamy ogrzewania, ponieważ się to po prostu nie opłaca. Inwestując w promiennik podczerwieni, możemy zagwarantować sobie błogie ciepło podczas majsterkowania czy innych prac w tym miejscu, bez narażania się na ogromne koszty, które wiążą się z ogrzewaniem garażu innymi sposobami.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/