Kiedy zbliża się wiosna, z dnia na dzień świat staje się bardziej energiczny i barwny. Choć dni są jeszcze zimne, a noc pokrywa ziemię szronem, to mimo to intensywne, świetliste promienie słońca, napęczniałe pąki roślin i głośne klucze powracających żurawi napełniają nas dużym optymizmem. Wstępuje w nas niezgłębiona chęć do zmian, do działania. Na wiosnę często rozpoczynamy nowe diety, przekształcamy nawyki lub fryzurę. Lecz dla wielu zakończenie zimy to pora na zrealizowanie wiosennych porządków. Potrzebujemy całkowicie zaprowadzić porządek i odnowić przestrzeń naokoło siebie, pozbyć się bezużytecznych rzeczy, które nagromadziliśmy w ostatnim czasie oraz posegregować garderobę.

Wiosenny czas powoduje, że czujemy się niesłychanie zmotywowani do działania, ujawniamy nowe pokłady energii, ale czasami nasz pasja jest tak duży, że działamy zbyt żywiołowo. Wtedy nasze wiosenne porządki są nieuporządkowane i niekompletne. Dlatego tak bardzo istotne jest zamierzenie kolejności działań, rozważanie, co możemy zdołamy zrobić na wstępie, co potrzebuje przeznaczenia większego czasu i energii. Ruszmy jednak od standardowego przeglądu koniecznych narzędzi do pracy. Jak najbardziej powinniśmy dysponować gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do odpowiednich powierzchni, szczególnie jest to istotne, jeśli planujemy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. Naturalnie należy sprawić rezerwa płynów i detergentów, dzięki których wyczyścimy dom na błysk. Rozważże wszelako, czy finalnie nie poprawniej bezwarunkowo przerzucić się na eko porządkowanie i nie wybrać np. sody, octu lub środków ekologicznych? Powinniśmy też stwierdzić, czy posiadamy rezerwa dużych worków na śmieci - przydadzą nam się, jeśli chcemy np. posegregować odzież i zbyteczne rzeczy przekazać na zbiórkę.

Sprzątanie stale rozpoczynaj „od góry”. Odkurzaczem albo szczotką pościągaj kurz, czy pajęczyny z sufitów, zetrzyj kurze z wysokiej zabudowy oraz wyczyść żyrandole i lampy. Następnie przetrzyj ościeżnice od drzwi. Kuchnię i łazienkę wskazane jest sprzątać na bieżąco, jako że te dwa pomieszczenia mają nader ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Ale jeżeli dawno nie czyściłeś grzbietów szafek kuchennych, nie szorowałeś okapu lub nie polerowałeś fug i kafelków, dzisiaj jest właśnie optymalny na to moment. Płytki najlepiej jest zmywać środkiem z octem, ażeby usuwać osady z kamienia i mydła. Jeśli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je także wewnątrz. Zalegające paprochy, pozostałości produktów spożywczych lub po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i wybitnym środowiskiem do namnażania się różnych robaków. Wskazane jest przeto dokładnie czyścić wszelkie zakamarki w szafkach.

W następnej kolejności czas na okna. Załóż sobie mycie okien na etapy. Lepiej przeznaczyć trochę więcej czasu, aby rzetelnie wypolerować szyby, iżby nie było żadnych smug. Jeśli chcemy w jeden dzień na pół gwizdka poprzecierać okna, uzyskamy słaby rezultat, który wyśmienicie będzie dostrzegalny w promieniach słonecznych. Wraz z myciem okien możemy również zająć się lustrami i pozostałymi powierzchniami szklanymi w mieszkaniu na przykład w witrynach. Za jednym zamachem powinniśmy postarać się o czystość żaluzji, lub rolet jak również o odświeżenie firanek i zasłon. Nie zapomnijmy o kaloryferach, w których nader zbiera się brud.

Nastał pora na segregowanie rzeczy i sprzątanie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania jak również buty i zająć się doborem garderoby. Z niewątpliwie wynajdzie się coś, co przestało nam się podobać bądź pasować. Nie wskazane jest trzymać w domu nieużywanych ubrań, zepsutej biżuterii, porwanych pasków, czy dziurawych rajstop. Niech wiosna będzie odpowiednią okazją na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których kluczowym zadaniem jest zwyczajnie leżenie i gromadzenie kurzu. Gdy posprzątamy gruntownie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że mamy zatrzęsienie miejsca do tego, żeby pozostałe rzeczy były ułożone równo i przyzwoicie. Prawdopodobnie najtrudniej jest posprzątać pokój dziecięcy, należy jednak śmiałości i rozsądku rodzica, żeby pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom z reguły trudniej jest podjąć taką decyzję, więc jeśli rodzic dostrzega, że zabawka już utraciła na atrakcyjności, sam musi postanowić o jej wyrzuceniu. Wolno powiedzieć dziecku, iż powinno się podzielić się tą zabawką z tymi, które nie mają ich zupełnie.

Jeżeli jest to wykonalne wskazane jest postarać się się w organizery do szafek lub pudełka. Rzeczy posegregowane i zapakowane do poszczególnych pojemników są bezproblemowo dostępne, a równocześnie łatwo jest trzymać w nich porządek.

Na koniec czas na podłogi. Jeżeli posiadasz grube dywany, rozważ ich wytrzepaniu a także wypraniu. Może się tym zająć specjalna firma. Przy myciu podłóg pomnij o listwach przypodłogowych, na których także zbiera się kurz. Powinno się również posprzątać pod masywnymi meblami, trzeba je przesunąć, by odpowiednio wyczyścić trudno dostępne rejony.

Wydaje się, że wiosenne porządki potrzebują niesłychanie dużo czasu a także wysiłku. Niemniej jednak nie powinno się się tym zniechęcać, bo kiedy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada świeże wiosenne powietrze, porządkowanie jest w znacznym stopniu przyjemniejsze. Kanwą dla sukcesu w sprzątaniu jest stosowny planner, który będzie opisywał kolejne etapy porządków. Jeśli zapiszesz sobie po kolei co chcesz zdziałać, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Przekreślaj też z listy elementy, które już ogarnąłeś. Docenisz wtedy swoją pracę i będziesz mógł przyznać sobie tytuł bohatera wiosennych porządków.