Dla ludzi wakacje to zazwyczaj najprzyjemniejszy czas w roku. W upał możemy swobodnie schłodzić się zimnymi napojami lub lodami, możemy skryć się w zacienionym lub klimatyzowanym pomieszczeniu. Człowiek z pewnością potrafi wykorzystać swoje umiejętności i dostępne technologie, aby poradzić sobie z nadmiernym nasłonecznieniem i wysoką temperaturą. A jak upały i okres intensywnych urlopów mają przetrwać zwierzęta domowe? Oto kilka cennych rad, jak pomóc naszym ukochanym domowym pupilom w okresie wakacji.

Przede wszystkim: woda!

Kiedy jest gorąco, każdemu chce się pić. Zwierzętom także. Dostęp do czystej i świeżej letniej wody to podstawa. Obojętnie, czy w naszym domu mieszka pies, kot, czy kanarek. Warto postawić miseczkę, a najlepiej nawet kilka miseczek z wodą w miejscach, które są w cieniu. Woda nie powinna być zimna, gdyż może powodować podrażnienie i stan zapalny gardła u czworonogów. Warto zajrzeć do misek kilka razy w ciągu dnia, aby wymienić wodę na świeżą lub uzupełnić niedobór.

Chłodne miejsce na legowisko dla zwierząt

Miejsce, w którym odpoczywa twój pies lub kot powinno być zacienione. Świetnym pomysłem są maty chłodzące. Dają one uczucie komfortu termicznego. Rozmiar maty trzeba dobrać do wielkości zwierzęcia. Sklep zoologiczny https://e-zoo.shop/ posiada na przykład w swojej ofercie różnorodne maty chłodzące, przeznaczone zarówno dla dużych, jak i małych czworonogów. Nasze zwierzęta są w bardzo dużym stopniu narażone na udar cieplny, warto zatem zadbać o najlepsze warunki termiczne w legowisku pupila. Mata chłodząca odpowiada za regulację temperatury ciała zwierzaka, przeciwdziała zatem nadmiernemu przegrzaniu.

Właściwa pielęgnacja zwierzaka w wakacje

W upały należy również dbać o prawidłową pielęgnację naszych pupilów. O ile papużki, czy rybki nie potrzebują naszej pomocy w tym zakresie, o tyle ukochany pies lub kot wymaga szczególnej troski. Warto przemyśleć sprawę odpowiedniego wystrzyżenia sierści. Jeśli to niemożliwe, należy często wyczesywać zwierzaka, aby usuwać zalegające kłaczki i brud. Na sierści lub na futrze w upalne dni szczególnie namnażają się bakterie. Niezbędne jest zatem użycie specjalnych szamponów dedykowanych dla konkretnych zwierząt. Odpowiednie akcesoria do pielęgnacji, w tym szczotki, grzebienie oraz preparaty do mycia dla zwierząt znajdziecie w dobrze wyposażonym sklepie dla zwierzaków.

Spacery o zachodzie (wschodzie) słońca

Brzmi to oczywiście bardzo romantycznie, ale przede wszystkim ma bardzo duże znaczenie dla dobrego samopoczucia naszego czworonoga. Warto ustalić sobie bardzo wczesną godzinę na poranny spacer, zanim słońce nie rozpali się na dobre. Wieczorny spacer będzie z pewnością przyjemny. O ile to możliwe, należy zrezygnować z wychodzenia ze zwierzakiem w południe. Zazwyczaj nasz pupil nie ma ochoty na aktywną zabawę, kiedy panują upały, trzeba to uszanować i odłożyć wszelkie aktywności.

Pamiętajmy też, że w wakacje nasze zwierzęta domowe są narażone na ukąszenia kleszczy. Nawet jeśli nasze spacery ograniczamy do porannych i wieczornych wypadów w pobliżu domu, trzeba koniecznie przeglądać sierść zwierzaka oraz stosować odpowiednie środki zapobiegawcze. Wszelkie preparaty przeciw kleszczom dostępne są w asortymencie dobrego sklepu dla zwierząt.