Alpaki są dwie. Jedną z nich jest sympatyczny zwierzak z rodziny wielbłądowatych zamieszkujący w Andach, drugą stop metali nazywany „nowym srebrem”. W tym artykule skupimy się na właściwościach i zastosowaniu alpaki wykorzystywanej w metalurgii.

Alpaka to stop miedzi (od 5% do 35 %), niklu (3% do 45%) oraz cynku, który ma bardzo podobne zastosowanie i wygląd do srebra. Ze względu na to podobieństwa, alpaka często nazywana jest nowym srebrem. Ale to nie jedyna nazwa tego wyjątkowego metalu, ponieważ możemy go także spotkać pod nazwami: rgentan, pakfong, melchior, alfenid, arfenil, neusilber, srebro Schefildskiego, chińskie srebro, metal Christofle'a. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o polskim akcencie związanym z nazewnictwem alpaki, która języku perskim jest określana jako Warszawa.

Chińskie srebro

Alpakę wynaleźli Chińczycy, którzy nazywali ją „pakfong”, co oznacza białą miedź. Na naszym kontynencie pojawiła się dopiero w wieku XVIII, a zaczęto ją wytwarzać stulecie później. Przedsiębiorczy Europejczycy szybko zaczęli nazywać ten stop miedzi, niklu i cynku nowym srebrem, chociaż tak naprawdę srebra nie ma w nim ani grama. Nawet dzisiaj wiele osób nie ma pojęcia, że biżuteria z nowego srebra jest tak naprawdę biżuterią z wysokoniklowego mosiądzu.

Zastosowanie alpaki

Alpaka ma zastosowanie w różnych gałęziach gospodarki, jednak szczególnie doceniają ją jubilerzy, ponieważ idealnie imituje prawdziwe srebro. Co więcej, w jednym aspekcie jest od niego nawet lepsza, nie ciemniej pod wpływem czynników atmosferycznych i nie powoduje uczuleń. Oprócz biżuterii, alpaka znajduje także szerokie zastosowanie do produkcji elementów elektrycznych, urządzeń z zakresu mechaniki precyzyjnej, sprzętu medycznego, naczyń, a nawet do wyrobu łodzi.

- Alpakę cechują bardzo dobre właściwości sprężyste, łatwo si ją lutuje i spawa. Produkowana jest w specjalnych arkuszach, których wymiary i parametry są zależne od zapotrzebowania klientów. Inną grubość należy bowiem wybrać do produkcji talerzy, a inną do produkcji elementów elektrycznych – wyjaśnia pracownik firmy El-Decor.