Lean management, który zaczął być używany w poprzednim wieku w zakładach Toyoty, obecnie znalazł zastosowanie również w polskich przedsiębiorstwach. Szczupłe zarządzanie, ponieważ taki termin również jest stosowany, pozwala firmie na poprawę efektywności prowadzonych działań, a w konsekwencji podwyższenie generowanych zysków.

Koncepcja lean management została opracowana na bazie lean manufacturing – rozwiązań organizacyjnych, które po II wojnie światowej zostały zastosowane w sektorze motoryzacyjnym w Japonii. Głównym celem zakładów Toyoty, gdzie wdrożono te rozwiązania, było wyeliminowanie marnotrawstwa, ciągłe doskonalenie, większa elastyczność w pracy i podwyższenie jakości końcowych wyrobów.

Jak działa lean management?

Także i dzisiaj te właśnie cele dotyczą lean management, pozwalając firmom, które chcą zdecydować się na ich wdrożenie, na poprawę efektywności w prowadzonych działaniach. Zasadniczo w szczupłym zarządzaniu ważne jest, aby mniejszym nakładem pracy uzyskać jeszcze lepsze efekty.

W celu uzyskania takich rezultatów konieczne jest wprowadzenie często szeroko zakrojonych zmian, która skoncentrowane są na tak zwanych wartościach ważnych dla klientach, na przykład jakości wyrobu, jego funkcjonalności, cenie, dostępności. Ważne jest wyeliminowanie marnotrawstwa, na przykład nadprodukcji, nadmiernych zapasów, zbędnego transportu i ruchu, bezczynności czy nadmiernego przetwarzania. Stosuje się tak zwany system ssący – wynikający z zapotrzebowania klientów.

Główne korzyści wynikające z lean management:

  • obniżenie kosztów związanych z działalnością
  • zwiększenie produktywności w firmie
  • poprawa elastyczności, czyli łatwe dopasowanie się do popytu i klientów
  • skrócenie czasu realizacji zamówień
  • zmniejszenie zapasów
  • poprawa w zakresie BHP
  • wsparcie uczenia się pracowników
  • zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko

Gdy także zainteresowało cię szczupłe zarządzanie, skorzystaj z pomocy assay.pl. Firma konsultingowa assay.pl zajmuje się profesjonalnym doradztwem biznesowym dla firm chcących działać jeszcze lepiej.