Szkolenia CNC przeznaczone są dla osób, które chcą zostać operatorami maszyn CNC lub podnieść w tym zakresie swoje kompetencje. Maszyny CNC to maszyny sterowane numerycznie, które pozwalają na optymalizacje kosztów produkcji, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości i precyzyjnego wykonania wszystkich detali produktu. Maszyny CNC wykorzystuje się zarówno w małych, jak i dużych firmach, w związku z czym zapotrzebowanie na operatorów maszyn numerycznych ciągle wzrasta.

Przeciętne zarobki operatora maszyn CNC wynoszą 3400 – 4800 zł brutto, natomiast operatora programisty od 4000 do 5800 zł brutto. Jednak najlepsi specjaliści w branży, którzy posiadają wysokie kompetencje, mogą osiągnąć dochody rzędu 8000 zł brutto. Do zostania operatorem maszyn CNC niezbędne jest ukończenia kursu CNC. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przyszłych operatorów CNC, wiele firm oferuje szkolenia CNC na najwyższym poziomie.

Szkolenia CNC – najważniejsze informacje

Takie kursy najczęściej odbywają się na nowoczesnych salach szkoleniowych wyposażonych w jednoosobowe stanowiska pracy. Każda stacja robocza powinna posiadać zainstalowane specjalistyczne oprogramowanie, które symuluje pracę z rzeczywistymi sterownikami:
• Heidenhain iTNC 530,
• Heidenhain TNC 620,
• Heidenhain TNC 640.

Dzięki temu każdy uczestnik szkolenia CNC ma możliwość indywidualnej pracy w asyście wykwalifikowanego instruktora. Zajęcia teoretyczne oraz praktyczne odbywają się w formie prezentacji, w grupach liczących nie więcej niż 6 osób. Każdy z poziomów szkolenia CNC zakończony jest egzaminem, a wszyscy uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe, które umożliwiają powtórzenie materiału i ułatwiają przyszłą pracę.

Co zyskuje uczestnik szkolenia CNC?
• wiedzę teoretyczną i praktyczną;
• zajęcia praktyczne realizowane na indywidualnych stacjach roboczych;
• materiały szkoleniowe (programy i rysunki);
• „Lotse” – poradnik operatora opracowany przez Heidenhain;
• naukę w małych grupach – maksymalnie 6 osób;
• zwiększenie kompetencji zawodowych.

Szkolenia CNC – rodzaje

Firmy oferują szkolenia na kilku poziomach: dla osób bez żadnego doświadczenia w zakresie obsługi maszyn CNC oraz dla osób, które mają doświadczenie zawodowe i chcą podnieść swoje kompetencje zawodowe.
Ponadto istnieje możliwość wzięcia udziału w szkoleniu adaptacyjnym. Ten rodzaj kursu kierowany jest do operatorów maszyn CNC, którzy mają doświadczenie zawodowe na oprogramowaniu innym niż Heidenhain. Kurs obejmuje praktyczne wskazanie różnic systemowych, co pozwala na szybką adaptację w nowym sterowaniu.