Jeden z głównych podziałów soczewek ustanawia, że rozróżniamy soczewki dwudziestoczterogodzinne, na miesiąc, na kwartał, a nawet na rok. Które z przytoczonych będą jednakże najbardziej popłatne w zakresie użytkowania? Czy między wyszczególnionymi wariantami soczewek widoczne są jakieś różnice, które mają wpływ na ich jakość?

Różnice w wymienionych soczewkach następują przede wszystkim z faktu, iż jedne są przygotowywane pod wielokrotne użytkowanie, a inne mogą być aplikowane wyłącznie jednego dnia. Co ciekawe, w sklepach znależć można także soczewki przygotowane do używania 24h na dobę, co implikuje, że nie ma konieczności zdejmowania ich nawet na czas spania.

Jeśli mielibyśmy jednak wskazać dokładnie które soczewki realnie będą bardziej intratne odnośnie do zakupu, to pewnie należy w tym miejscu wspomnieć soczewki miesięczne, pod warunkiem jednak po drodze nie będziemy mieli kłopotów z ich używaniem. Jeżeli soczewki kontaktowe ulegną zniszczeniu to nikt nam nie ofiaruje nowych – będzie trzeba nabyć nowe. Tymczasem soczewki jednodniowe, pomimo faktu, iż względnie wyższą cenę, w wypadku uszkodzenia nie będą generowały wysokich wydatków. Po prostu w każdej chwili możemy sięgnąć po następne. W praktyce przewaga danego rozwiązania uwarunkowana jest tak rzeczywiście od jednej, konkretnej osoby. Nie ma tutaj reguły, że za każdym razem tymi bardziej intratnymi będą jedne soczewki.