Każdy niezależnie od rodzaju cery powinien używać tonik w swej rutynowej pielęgnacji. Czemu? Tonik to kosmetyk, który ma za zadanie przywrócić odpowiednie pH naszej skórze.

Wtedy kiedy pH nie ma odpowiedniej wartości to znaczy mniej więcej pięć i pół to nasza cera może szaleć. W przypadku tłustej cery bądź mieszanej może pojawiać się trądzik. Cera sucha będzie się jeszcze bardziej przesuszać. Tonik jest kosmetykiem, który tworzy właściwe środowisko na skórze, dzięki czemu szkodliwe czynniki mają mniejszą możliwość się rozwijać.

Z reguły wszystkie toniki są odpowiednie. Należałoby aplikować taki projektowany do naszego typu cery. Do suchej cery pomoże odpowiednio nawilżyć oraz dodatkowo poprawi wpływ kremu nawilżającego. Do cery tłustej usunie bakterie które powodują trądzik i da bazę do aplikowania odpowiednich kremów. Kiedy wykorzystywać tonik? Za każdym razem po umyciu twarzy wodą. Wówczas nasza skóra najbardziej tego potrzebuje. Ale możemy także przed położeniem maseczki lub serum. Po toniku każdy kolejny kosmetyk zadziała lepiej. Pamiętać trzeba tylko, że tonik nie służy do oczyszczania. Tonik to kosmetyk, który używamy na oczyszczoną cerę.