Stoisz w drogerii przed półką z dziesiątkami reklamowanych kremów do twarzy i zastanawiasz się, który z nich wybrać? Zgodnie z zapewnieniami producentów, po użyciu każdego z nich nasza cera będzie wygładzona, promienna i głęboko nawilżona. Jak w takim razie dokonać trafnego wyboru?

Przede wszystkim przeczytajmy skład produktów. Okaże się wówczas, iż w naszym rankingu zdecydowanie wygrywają kosmetyki naturalne, w pełni bezpieczne, skuteczne, pozbawione substancji szkodliwych dla naszego organizmu.

Toksyny w kosmetykach – czego unikać?

Konwencjonalne środki do pielęgnacji twarzy i ciała, nawet te z górnej półki, zawierają składniki konserwujące, zapachowe i ropopochodne. W ich składzie znajdziemy oleje mineralne, będące pochodnymi przemysłu petrochemicznego. Tworzą one na skórze cienką powłokę, utrudniającą prawidłowy metabolizm i wnikanie substancji aktywnych zawartych w kremie, sprzyjają powstawaniu zaskórników i zmian trądzikowych. W przemyśle kosmetycznym, ze względu na doskonałe właściwości konserwujące, powszechne jest stosowanie parabenów. Pamiętajmy jednak, że mają one negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną. Kojarzone są również z powstawaniem nowotworów. Kolejną niebezpieczną dla naszego organizmu grupą składników, zawartą w tradycyjnych kosmetykach, są emulgatory syntetyczne (najczęściej PEG i PPG), do produkcji których używa się rakotwórczego gazu. Natomiast chemiczne substancje zapachowe, które znajdziemy w składzie kosmetyków konwencjonalnych, podrażniają skórę i wywołują reakcje alergiczne.

Naturalnie piękna

Posiadając wiedzę o substancjach szkodliwych, możemy świadomie wybrać produkty, które nie będą narażały naszego zdrowia i kondycji skóry. Kosmetyki naturalne produkowane są wyłącznie z surowców pochodzenia naturalnego, roślin lub minerałów. Podczas ich procesu produkcyjnego nie stosuje sią żadnych syntetyków. Bazowy składnik stanowią organiczne oleje, ekstrakty i wody roślinne. Ekokosmetyki nie powodują alergii, zalecane są dla osób cierpiących na schorzenia dermatologiczne oraz posiadających szczególnie wrażliwą skórę. Ze względu na swój drogocenny skład są rekomendowane przez lekarzy pediatrów do stosowania u dzieci i niemowląt. Brak sztucznych wypełniaczy gwarantuje ich skuteczność, przy czym nasza skóra nie uzależnia sią od stosowanego produktu. Nie zapominajmy także o walorach zapachowych. Kosmetyki organiczne wspaniale pachną, a my mamy pewność, iż czujemy naturalny olejek z róży czy nagietka, a nie ich chemiczne odpowiedniki.