Sauna to jednocześnie wypoczynek dla ciała jak i dla duszy. Nagrzanie skóry do temperatury 42 stopni Celsjusza, a ciała do prawie 38 stopni, podwyższa produkcję wszystkich ciał odpornościowych, tym samym będziemy zdrowsi a bakterie i wirusy zwyczajnie nie będą miały sposobności się namnażać. Przebywanie w takiej saunie przynosi nam uczucie odprężenia, polepszy nam nie tylko zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim samopoczucie. W saunie jednorazowo powinno się być do 12 minut i odbywać się nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

Rodzajów saun jest trzy - sauna fińska, mokra i solna. Każda posiada odmienne zastosowanie. W saunie suchej temperatura wynosi do 120 stopni Celsjusza natomiast wilgotność powietrza jest bardzo mała, mniej niż 10%. Sauna solna to coś pomiędzy, mniej więcej 80 stopni przy 40% wilgotności nie daje odczucia dyskomfortu i do takiej jest najłatwiej się przyzwyczaić. Sauna parowa to także wilgotność powietrza blisko 40%, jednak temperatura wynosi do 90 stopni a prócz tego gorące kamienie są oblewane wodą, przez co generuje się sporo pary wodnej.

Z sauny nie mogą jednakże korzystać wszyscy, przede wszystkim zakazuje się tego kobietom ciężarnym oraz osobom z niewydolnością krążeniową, bowiem bardzo wysoka temperatura może w tym wypadku doprowadzić do złego samopoczucia co więcej innych, groźniejszych konsekwencji.