Bóle kręgosłupa nie przechodzą tak szybko jak byśmy tego chcieli. Kręgosłup jest podstawą budowy każdego człowieka, na jakiej jest wspierane wszystko to z czego utworzone jest nasze ciało. Większość osób posiada już bardzo duże zwyrodnienia kręgosłupa, jednak wielu ludzi nie ma jeszcze tej świadomości, tymczasem inni bagatelizują ten problem lub szukają innej przyczyny.

O zwichnięcie kręgów jest niezwykle łatwo, może być to wręcz niewielkie zwichnięcie w wyniku którego nasze mięśnie sztywnieją i przeszkadza to danemu kręgowi wrócić na swoje miejsce. Bóle w kręgosłupie nie znikają tak prędko jak myślimy. W zależności od stopnia zaawansowania zwyrodnienia kręgosłupa żeby pozbyć się dolegliwości potrzeba czasu i cierpliwości. żeby kręgosłup pozostał w dobrej formie bardzo ważne jest właściwe spanie, bardzo ważny jest właściwie dobrany materac na jakim przecież przesypiamy 1/3 naszego życia. Z wyjątkiem twardego materaca potrzebna jest również dość twarda poduszka przeznaczona pod szyję a oprócz tego odpowiednie ćwiczenia. W czasie snu nasze mięśnie rozluźniają się dlatego sen jest dobrym czasem do rehabilitacji kręgosłupa. Pozycja spania również ma znaczenie. Najbardziej korzystna jest pozycja , w której śpimy na wznak, równo, na plecach gdy ręce mamy ułożone wzdłuż naszego ciała oraz nasze nogi są rozluźnione. Gdy ciało człowieka ułożone jest w takiej pozycji jego waga jest rozłożona równomiernie na powierzchni łóżka a mięśnie mają szansę się rozluźnić. Gdy mięśnie się rozluźniają wszelkie zwichnięcia kręgów kręgosłupa nieco się wyprostowują. W trakcie spania w tej pozycji serce jest tylko nieznacznie obciążone, bez trudności pompuje krew oraz stwarza to lepsze warunki krążenia. A gdy krew lepiej krąży to nasza wątroba dużo lepiej pracuje oraz wyrzuca z organizmu wszelkie substancje. Prawidłowo pracująca wątroba ma duży wpływ na zwiększenie przemiany materii a z tym wiąże się spadek wagi. Bez trzymania się specjalnej diety po paru mies. sypiania na twardym materacu nasz organizm jest w stanie pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów. Pierwsze noce , które spędzisz na trochę twardszym niż dotychczas materacu zapewne przysporzą bólu mięśni i twojego kręgosłupa, jednakże gdy występujące zwichnięcia znikną wszelkie bóle także znikną.

W momencie gdy sypiamy na zbyt miękkim materacu kręgosłup nie ma możliwości by się rozluźnić i stwarza to kolejne zwichnięcia naszych kręgów. Kręgi ulegają wygięciu i następuje ich zwyrodnienie w momencie gdy sypiamy na zbyt miękkim materacu oraz wysokiej poduszce. Twarda poduszka zachowuje normalny stan przegrody nosowej. A ona odpowiedzialna jest za utrzymanie równowagi fizjologicznej wszystkich organów w ludzkim ciele. Jakość naszego snu, jaka wynika tak naprawdę z stopnia twardości posiadanego przez nas materaca, ma ogromny wpływ na zdrowie ludzkiego kręgosłupa, a przez to na zdrowie całego organizmu.