Gdy dni stają się dłuższe, a słońce nieco przybliża się do Ziemi rozpoczyna się kolejny okres wegetatywny roślin.

Jak najbardziej ciepłe promienie słoneczne nadzwyczaj nas cieszą, lecz na nieszczęście nie dla wszystkich jest to całkowicie przyjemny okres. Dla alergików razem z wczesnym początkiem wiosny startuje się przykry i nieznośny czas pylenia. Nieżyt nosa, zapalenie spojówek, kaszel czy świąd skóry to podstawowe symptomy, z którymi muszą zaradzić alergicy. Odpowiedzmy sobie przeto, co pyli wiosną i jak można sobie przynieść ulgę w walce z przejawami uczulenia na pyłki?

Co pyli w czasie wiosny?

Sezon na pylenie zaczyna się dosyć wcześnie, bo już w lutym. A podczas gdy zima mija dość ciepło i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy pojawiają się nawet pod koniec stycznia. Tenże czas pylenia w znacznym stopniu się wydłuża i jest o wiele bardziej trudny dla alergików. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej silnie, te drzewa w bardzo dużym stopniu uczulają i aktywują alergie. W tym czasie pojawiają się też pyłki innych drzew: topoli, cisa, wierzby i brzozy. Alergicy zaczynają uskarżać się na łzawienie oczu, nieżyt nosa oraz suchy kaszel. W czasie trochę późniejszym obficie zaczynają pylić jesion i dąb, a momentem wyjątkowo trudnym dla większości osób wrażliwych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty na przykład bylica. Z kolei późną wiosną ukazują się pyłki zbóż, które uczulają równie ostro, jak trawy.

Przejawy uczulenia na pyłki

Pyłki roślin są definiowane jak alergeny wziewne, albowiem trafiają do naszego organizmu poprzez drogi oddechowe - przez nos i usta. Kluczowe symptomy związane są z uwalnianiem histaminy i odpowiedzią ciała. Wśród konkretnych symptomów wymienia się:
- kichanie połączone z wodnistą wydzieliną, tzw. katar sienny. Powoduje go silny obrzęk śluzówki nosa oraz świąd, nerwy reagują odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które ujawnia się obrzękiem oraz świądem powiek, łzawieniem i stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób wrażliwych na pyłki w okresie pylenia zachodzi ten uczuleniowy symptom po zjedzeniu owoców czy też warzyw ( przykładowo przy pyłkach brzozy, respons może pojawić się po skonsumowaniu brzoskwini, orzecha laskowego, jabłka);
- objawy skórne w postaci pokrzywki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są sposoby radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeśli pojawią się przejawy symptomatyczne dla alergii na pyłki, czyli przykładowo wzmiankowany wyżej katar sienny, należy bez wątpienia skierować się do alergologa. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zaniedbanie symptomów doprowadza ostatecznie do pojawienia się astmy. Warto również już na samym początku wykonać gruntowne testy, które potwierdzą lub wyłączą alergię na konkretną roślinę. Zrealizowanie panelu badań pozwoli również na zdefiniowanie innych typów alergii np. pokarmowej i na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeżeli objawy, które się pojawiają na wiosnę zostaną zatwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować następujące sposoby:

 

- rośliny pylą najwięcej w ustalonych godzinach rankiem między 5 a 8, po południu między 17 a 19. Należy wystrzegać się spacerów w tym czasie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym czasie w regionach, w których dochodzi do mniejszego pylenia przykładowo nad morzem, lub wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu spłucz twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i w czasie jazdy autem;
- wykonuj zaleceń alergologa i przyjmuj zapisane farmaceutyki.