Nikogo na pewno nie trzeba przekonywać, że miło jest kłaść się do spania w czystej i świeżej pościeli. Nie jest to jedynie dbanie o wrażenia estetyczne, gdyż przede wszystkim ma ważne znaczenie dla jakości naszego snu. Należałoby jednakże nadmienić, że czystość pościeli to nie tylko wyprane i wyprasowane poszewki. Jednakowo ważne jest dbanie o kołdry i poduszki, materace jak również regularne wietrzenie sypialni. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie naraja dużych komplikacji, o tyle należyte wypranie poduszek i kołder stale wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Nasuwa się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeśli prać to jak i co ile czasu?

Czemu powinno się prać kołdry i poduszki?

Dla utrzymania higieny, zdrowia jak również komfortu snu bezwarunkowo należy prać tak samo poszewki, jak i wypełnienie, oznacza to kołdry i poduszki. Efekty przeprowadzonych badań już dawno zwróciły uwagę na to, że w pościeli nagromadzają się bakterie i roztocza. Pojawiają się one oczywiście w rezultacie gromadzenia się kurzu i brudu, lecz też pozostałości po nas samych. Skóra człowieka, wydzieliny, pot, włosy - wszystko to pozostaje w naszym łóżku i stanowi świetną pożywkę dla każdego typu mikrobów.Dlatego tak istotne jest, ażeby systematycznie prać i w miarę możliwości odkażać nasze kołdry i poduszki. upranie pościeli w właściwych detergentach i w programie o odpowiedniej temperaturze pozwoli nam usunąć znaczącą część grzybów, bakterii, bądź pasożytów. Wspomagająca dezynfekcja zaś zagwarantuje zdrowy sen, wpłynie na zredukowanie trądziku, rozlicznego rodzaju alergii, bądź astmy. Z pewnością również czyste kołdry i poduszki pomogą ustrzec się od zapalenia zatok i rozwinięcie się innych stanów zapalnych.

W jaki sposób prać poduszki i kołdry?

Przeważnie nasze powątpiewanie w kwestii prania poduszek i kołder dotyczy tematu detergentów, stosowniej pralki a także programu. Obawiamy się, że kiedy skorzystamy z domowej pralki, to wciśnięta kołdra zniszczy się, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a skutkiem tego nasza kołdra straci ostatecznie swoje właściwości izolacyjne, nie będzie już lekka i komfortowa. Tymczasem kołdry i poduszki trzeba prać, a osoby które mają na alergie powinny bezwzględnie czynić to o wiele częściej. By zapobiec narastaniu symptomów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub albo świądu, alergicy powinni prać poduszki i kołdry przynajmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe wystarczy, że wypiorą kołdry i poduszki raz na dwa-trzy miesiące. Warto również wtrącić, że pościel wymaga częstej dezynfekcji latem, jak również podczas i po chorobie użytkownika.

By oszczędzić, co więcej wydłużyć właściwości użytkowe kołder i poduszek trzeba je prać często w stosowny sposób. Najwygodniej będzie użyć do tego dużą pralkę, aby nie rolować kołdry, bądź poduszki. Pożądane byłoby także skorzystać z suszarki bębnowej, aby wypełnienie mogło prędko wrócić do swojej puchatej struktury i nie pozostawał zbity i nieforemny. Co prawda większość z nas nie dysponuje adekwatnymi urządzeniami w mieszkaniu, więc w przypadku nieodzowności wyprania kołder i poduszek niezaprzeczalnym wsparciem jest samoobsługowa pralnia ekspresowa. W pralni Speed Queen można skorzystać z bardzo pojemnych urządzeń (od 7 do 20 kg), które bez problemu pomieszczą kołdry i poduszki. Starczy, że załaduje się do jednej takiej pralki cały komplet pościeli z wypełnieniem, uruchomi dedykowany program, a urządzenie dopasuje odpowiednią miarę hipoalergicznego detergentu i w niedługim czasie gruntownie upierze całe pranie. Oprócz tego podczas prania, tuż przed płukaniem, uwalniany jest środek odkażający, który precyzyjnie zdezynfekuje kołdry i poduszki. Nasza pościel zostanie higienicznie czysta. Na koniec warto skorzystać z dużej suszarki bębnowej, za pomocą której po 15 minutach możemy wziąć do domu pachnącą, suchą i miękką pościel. Bez wątpliwości używanie maszyn dostępnych w Speed Queen pozwoli regularnie dbać o higienę kołder i poduszek, ich dogłębną dezynfekcję bez wystawiania pościeli na zużycie w domowej pralce.