Wegetarianizm to styl żywienia, w którym eliminuje się z jedzenia mięsa, ryb i pozostałych produktów odzwierzęcych. Fundamentalnym elementem menu są produkty pochodzenia roślinnego czyli: warzywa, owoce, zboża, orzechy, rośliny strączkowe. Czasem może to być nabiał i jaja. W ostatnim czasie wegetarianizm stał się wybitnie popularnym stylem życia, chociaż w krajach Bliskiego Wschodu i Indiach niejedzenie mięsa przeważa od dawna. Sam wegetarianizm nie jest stylem jednorodnym, prezentuje mnóstwo typów i przeróżnych trybów żywienia motywowanych odmiennymi przesłankami, do których należą między innymi: przekonania moralne, warunki środowiskowe, powody zdrowotne, religijne, kulturowe, czy ekonomiczne. Z tej przyczyny można dodatkowo informować o rozlicznych skutkach, deficytach lub innych konsekwencjach związanych z wegetarianizmem. W tym materiale przedstawiamy informacje na temat wegetarianizmu oraz prezentujemy jego walory i wady.

Różne rodzaje diety wegetariańskiej

Można wymienić parę dominujących typów wegetarianizmu, które różnią się między sobą tym, jakie artykuły pochodzenia zwierzęcego są dozwolone w jadłospisie. Każdy z tych sposobów odżywiania może być rozmaicie traktowany, a w praktyce granice między nimi mogą być zmienne. Aczkolwiek uznaje się następujący podział:
Wegetarianizm ovo - jedzenie jaj, lecz z wyjątkiem mięsa i mleka,
Wegetarianizm lacto - konsumowanie nabiału, lecz bez mięsa i jaj,
Wegetarianizm ovo-lacto - konsumowanie jaj i mleka ale z wyłączeniem mięsa,
Weganizm - odrzucenie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, tj. mięsa, jaj, mleka i jego przetworów, a także miodu i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganizm może mieć dwie odmiany: frutarianizmu - diety opartej głównie na owocach lub witarianizmu - diety, składającej się z surowych warzyw i owoców,
Flexitarianizm - dieta polegająca na wyborze roślinnych posiłków jednakże bez odrzucenia mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego.
Pescowegatarianizm - dieta zawierająca ryby i owoce morza ale oprócz produktów z mięsem.

Czy dobrze być wegetarianiniem?

Właściwe menu wegetariańskie musi odznaczać się różnorodnością i dobraniem do indywidualnych cech, w odniesieniu do wieku, płci, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Istnieją przecież ludzie o szczególnych wymaganiach żywieniowych np. dzieci, kobiety w ciąży, sportowcy, pracownicy fizyczni. Generalnie kwestie możliwych wad wegetarianizmu powstają z niedoborów składników odżywczych. chcąc wyeliminować ryzyko niedoborów, znaczące jest, ażeby uwzględnić przeróżne źródła białka roślinnego, takie jak na przykład rośliny strączkowe, orzechy i zboża. Szczególnie weganie, którzy wykluczają produkty mięsne, powinni uzupełniać odpowiednią ilość składników odżywczych, takich jak witamina B12, kwasy tłuszczowe omega-3, wapń i żelazo. Należycie prowadzony wegetariański styl odżywiania jest w stanie zapewnić zdrowie i pomóc w skutecznym utrzymaniu prawidłowej wagi jak również przyczynić się do obniżenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, nowotworów i cukrzycy. Istotne jest jednak, by skonsultować swoją dietę wegetariańską z dietetykiem lub lekarzem. Nie można także zaniedbywać badań kontrolnych.